Gumové a pěnové podlahy do fitka, tělocvičny i domů - kterou vybrat?

Co je základem každé tělocvičny, posilovny, fitka, gymu?

První, co při takové otázce přijde i vám pravděpodobně na mysl, je sportovní vybavení, činky, stroje apod. Každého, kdo někdy ale vybavoval tělocvičnu jakéhokoliv druhu, ať už profesionální nebo domácí, nebo o tom alespoň přemýšlel, určitě ale napadlo, že bude potřeba vyřešit podklad, na kterém se bude cvičit - podlahu.

WhatsApp Image 2019-09-18 at 09.19.03

Sportovní podlaha by totiž měla:

 • ochránit beton/parkety, na které určitě nechcete pokládat činky nebo stroje jen tak
 • chránit vybavení před rozbitím a odřením
 • chránit do jisté míry toho, kdo na ní cvičí
 • být příjemná i pro cvičení na zemi a chození bez bot
 • být protiskluzová
 • být snadná na uklízení a čištění
 • být cenově přijatelná

Gumová nebo pěnová fitness podlaha splňuje všechny tyto body, a proto se pojďme v tomto článku podívat na její druhy, výhody, nevýhody a pomoci vám s jejím výběrem!

koláž 3 druhy_1

Nejprve si shrneme další, specifické důvody, proč gumová/pěnová podlaha minimálně stojí za zvážení:

 • je dostatečně měkká, ale ne příliš
 • tlumí hluk dopadů i pokládání těžkého vybavení, jako jsou činky
 • tlumí vibrace, které vznikají např. při používání některých strojů
 • chrání cvičícího proti spáleninám (např. proti koberci) i změkčuje dopady těla na zem (bojové sporty)
 • je zdravotně nezávadná
 • lze snadno stírat a omývat

Jaké máme druhy?

 • Fitness podlahy – gumové, určené do crossfitových i jiných gymů, posiloven, fitek apod.
 • Tatami –zejména pro bojové sporty
 • Ochranné podložky – pěnové, vhodné do domácích fitek, ale i dětských pokojů apod.

Gumové fitness podlahy

Ochranné podlahy do fitness center a gymů musí vydržet velkou zátěž – tisíce kroků klientů, dopady činek a jiného vybavení, kapky potu, usazení těžkých strojů a tak dále. Proto jsou nejčastěji vyráběny z gumy, přesněji z gumového granulátu, který je houževnatý, pružný, odolný a nesmeká se ani trochu, protože vytváří hrubší povrch. Výhodou je, že se gumová puzzle podlaha nemusí lepit – lze ji poskládat ze čtverců se spoji (zámky) skoro jako skutečné puzzle a přizpůsobit ji tak do přesných tvarů a velikostí. Podlaha je navíc dost těžká, takže opravdu nemusíte mít strach o její posun.

1683-2

Na našem eshopu máme různou velikost i tloušťku podlahy:

Tímto druhem podlahy (tedy 100x100 cm) jsme vystlali i náš FUBO Gym No. 1 (článek o stavbě zde) Podlaha je zde již od listopadu roku 2018 a nebyl s ní sebemenší problém. Největším protivníkem jejího vzhledu je vylité tekuté magnesium, ale i to lze s pomocí kartáče kompletně vyčistit, takže opravdu bez problému.

podlaha gym_1

 

Podobný druh podlahy v rozměru 50 x 50 cm jsme rovněž instalovali do nového domácího fitka našeho partnera Aleše Lamky.

podlaha koláž 2

Tatami

Jak jsme již psali, tatami se hodí spíše na bojové sporty, jako je judo, karate, taekwondo. Místo slámy a rýže, které vyplňují tradiční japonské tatami, je tato moderní vyrobena z pěny EVA. Ta se vyznačuje vysokou hustotou, která ji propůjčuje adekvátní měkkost a příjemný pocit při dotyku.

Pěnové tatami může ale zrovna tak skvěle posloužit jako ochranná podložka v hracím koutku pro děti. Nehrozí totiž žádné úlomky ani spálení kůže při rychlém pohybu po povrchu, a navíc kombinace červené a modré barvy pěkně vypadá a snadno lze otřít či opláchnout vodou.

Tatami máme ve dvou variantách

tatami vrianta 1 a 2

Pozor! Oba produkty nelze kombinovat, protože mají jiný spoj/zámek!

Ochranné podložky

Pokud vybavujete domácí fitko, můžete zvolit buď gumovou podlahu popsanou výše, anebo pěnovou podlahu do posilovny. Ta je, podobně jako tatami, vyrobena z EVA pěny, takže je lehčí, měkčí, ale méně odolná než gumová podlaha. Prodává se po 4 nebo 6 kusech o rozměrech 60 x 60 cm a tloušťce 12 mm. Naše doporučení je takové:

 • Pokud vybavujete celou místnost a plánujete pořídit stroje, a těžší vybavení, volte gumovou podlahu
 • Pokud chcete mít vybavení v koutě jinak obytného pokoje, kde je např. koberec, lino nebo jiná podlaha a není vybavení příliš těžké, doporučujeme tuto pěnovou ochrannou podložku

ochranná podložka

Jak vnímat rozměry?

Uvedené rozměry (např. 100 x 100 cm) platí pro dlaždici od vnější hrany zámku na jedné straně po vnitřní hranu zámku na straně druhé. Rozměry se zasazeným hladkým okrajem jsou např u tatami 104x104 cm.

Rada na závěr

Změřte si důkladně, kolik podlahy potřebujete a nakupte jeden druh. Zámky se totiž napříč produkty liší, což by mohl být v budoucnu problém!

Doufáme, že jsme vám s výběrem pomohli. Pokud máte stále nějakou otázku, neváhejte se nám ozvat na email info@fubo.cz! :)

Tým FUBO

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení