Gumové a pěnové podlahy do fitka, tělocvičny i domů - kterou vybrat?

Co je základem každé tělocvičny, posilovny, fitka, gymu?

První, co při takové otázce přijde i vám pravděpodobně na mysl, je sportovní vybavení, činky, stroje apod. Každého, kdo někdy ale vybavoval tělocvičnu jakéhokoliv druhu, ať už profesionální nebo domácí, nebo o tom alespoň přemýšlel, určitě ale napadlo, že bude potřeba vyřešit podklad, na kterém se bude cvičit - podlahu.

WhatsApp Image 2019-09-18 at 09.19.03

Sportovní podlaha by totiž měla:

 • ochránit beton/parkety, na které určitě nechcete pokládat činky nebo stroje jen tak
 • chránit vybavení před rozbitím a odřením
 • chránit do jisté míry toho, kdo na ní cvičí
 • být příjemná i pro cvičení na zemi a chození bez bot
 • být protiskluzová
 • být snadná na uklízení a čištění
 • být cenově přijatelná

Gumová nebo pěnová fitness podlaha splňuje všechny tyto body, a proto se pojďme v tomto článku podívat na její druhy, výhody, nevýhody a pomoci vám s jejím výběrem!

koláž 3 druhy_1

Nejprve si shrneme další, specifické důvody, proč gumová/pěnová podlaha minimálně stojí za zvážení:

 • je dostatečně měkká, ale ne příliš
 • tlumí hluk dopadů i pokládání těžkého vybavení, jako jsou činky
 • tlumí vibrace, které vznikají např. při používání některých strojů
 • chrání cvičícího proti spáleninám (např. proti koberci) i změkčuje dopady těla na zem (bojové sporty)
 • je zdravotně nezávadná
 • lze snadno stírat a omývat

Jaké máme druhy?

 • Fitness podlahy – gumové, určené do crossfitových i jiných gymů, posiloven, fitek apod.
 • Tatami –zejména pro bojové sporty
 • Ochranné podložky – pěnové, vhodné do domácích fitek, ale i dětských pokojů apod.

Gumové fitness podlahy

Ochranné podlahy do fitness center a gymů musí vydržet velkou zátěž – tisíce kroků klientů, dopady činek a jiného vybavení, kapky potu, usazení těžkých strojů a tak dále. Proto jsou nejčastěji vyráběny z gumy, přesněji z gumového granulátu, který je houževnatý, pružný, odolný a nesmeká se ani trochu, protože vytváří hrubší povrch. Výhodou je, že se gumová puzzle podlaha nemusí lepit – lze ji poskládat ze čtverců se spoji (zámky) skoro jako skutečné puzzle a přizpůsobit ji tak do přesných tvarů a velikostí. Podlaha je navíc dost těžká, takže opravdu nemusíte mít strach o její posun.

1683-2

Na našem eshopu máme různou velikost i tloušťku podlahy:

Tímto druhem podlahy (tedy 100x100 cm) jsme vystlali i náš FUBO Gym No. 1 (článek o stavbě zde) Podlaha je zde již od listopadu roku 2018 a nebyl s ní sebemenší problém. Největším protivníkem jejího vzhledu je vylité tekuté magnesium, ale i to lze s pomocí kartáče kompletně vyčistit, takže opravdu bez problému.

podlaha gym_1

 

Podobný druh podlahy v rozměru 50 x 50 cm jsme rovněž instalovali do nového domácího fitka našeho partnera Aleše Lamky.

podlaha koláž 2

Tatami

Jak jsme již psali, tatami se hodí spíše na bojové sporty, jako je judo, karate, taekwondo. Místo slámy a rýže, které vyplňují tradiční japonské tatami, je tato moderní vyrobena z pěny EVA. Ta se vyznačuje vysokou hustotou, která ji propůjčuje adekvátní měkkost a příjemný pocit při dotyku.

Pěnové tatami může ale zrovna tak skvěle posloužit jako ochranná podložka v hracím koutku pro děti. Nehrozí totiž žádné úlomky ani spálení kůže při rychlém pohybu po povrchu, a navíc kombinace červené a modré barvy pěkně vypadá a snadno lze otřít či opláchnout vodou.

Tatami máme ve dvou variantách

tatami vrianta 1 a 2

Pozor! Oba produkty nelze kombinovat, protože mají jiný spoj/zámek!

Ochranné podložky

Pokud vybavujete domácí fitko, můžete zvolit buď gumovou podlahu popsanou výše, anebo pěnovou podlahu do posilovny. Ta je, podobně jako tatami, vyrobena z EVA pěny, takže je lehčí, měkčí, ale méně odolná než gumová podlaha. Prodává se po 4 nebo 6 kusech o rozměrech 60 x 60 cm a tloušťce 12 mm. Naše doporučení je takové:

 • Pokud vybavujete celou místnost a plánujete pořídit stroje, a těžší vybavení, volte gumovou podlahu
 • Pokud chcete mít vybavení v koutě jinak obytného pokoje, kde je např. koberec, lino nebo jiná podlaha a není vybavení příliš těžké, doporučujeme tuto pěnovou ochrannou podložku

ochranná podložka

Jak vnímat rozměry?

Uvedené rozměry (např. 100 x 100 cm) platí pro dlaždici od vnější hrany zámku na jedné straně po vnitřní hranu zámku na straně druhé. Rozměry se zasazeným hladkým okrajem jsou např u tatami 104x104 cm.

Rada na závěr

Změřte si důkladně, kolik podlahy potřebujete a nakupte jeden druh. Zámky se totiž napříč produkty liší, což by mohl být v budoucnu problém!

Doufáme, že jsme vám s výběrem pomohli. Pokud máte stále nějakou otázku, neváhejte se nám ozvat na email info@fubo.cz! :)

Tým FUBO