Srovnání švihadel - které si vybrat?

Ačkoliv je to primitivní pomůcka, i švihadel je na trhu hodně a člověk si nemusí s jejich výběrem vědět rady. A proto jsme tu my, kdo vám poradíme! :)

Švihadla doplňují inventář základního sportovního vybavení každého sportovce. Své místo určitě najdou při každé rutinní rozcvičce pro zahřátí a perfektně fungují pro zvyšování kondice těla, vytrvalosti, lze je použít v rámci HIITu. Skoky přes švihadlo zapojují do práce jak ruce, tak nohy (především lýtka), ale i svaly břišní. Šetří přitom klouby, a podporují činnost kardiovaskulárního systému a jsou jednoznačně skvělé při snaze hubnout a dostat se do formy.

Švihadla lze nejsnáze rozlišit dle materiálu lana, které ovlivňuje vlastnosti švihadla především. Nejčastěji k sehnání jsou:

  • gumové (PVC)
  • kožené
  • pletené z polypropylenu
  • ocelové potažené nylonem
  • speciální (se zátěží)

PVC lanka

Lanka z PVC jsou nejlehčí, a tudíž lze říci nejpomalejší. Abyste docílili rychlých skoků, musíte se relativně hodně snažit, a proto jsou tyto švihadla spíše pro začátečníky. Rukojeti těchto švihadel jsou většinou z velmi lehkého plastu, takže celé švihadlo váží doslova pár gramů. V naší nabídce naleznete takové švihadlo jediné a má navíc počitadlo.

pvc

Kožené lano

Kožené švihadlo je originál! Kůže má pořádný švih a hodně vydrží, navíc vypadá stylově. Pokud nemáš zájem o levně vypadající kus plastu, ale potrpíš si na kvalitu, pak určitě doporučujeme tohle švihadlo, které má navíc ložiska, takže poslouží i náročným skokanům!

polypropylenové lano

Polypropylen je velmi pevný materiál, a to samé platí o švihadlech z něj. Lana jsou tenčí, švihadla rychlejší. Řekněme taková střední třída, cena stále příznivá. Vybírejte dle komfortu rukojetí, některé dokonce mohou mít ložiskové uchycení, což se rozhodně hodí!

polypropylen

Ocelová lanko

Toto je již kategorie rychlostních švihadel. Ocelová lanka jsou většinou potažena nylonem nebo jiným plastem, aby případný zásah prstu u nohy tolik nebolel (stejně bolí). Lanko je těžší a opravdu rychlé. Základní švihadla s ocelovým lankem mají lehké plastové rukojeti, snadné nastavení délky, jsou levná a velmi skladná (např. naše švihadlo, které má navíc i ložiska). Doporučujeme!

rychlostní lanko ložiska

Švihadla s ložisky

Dražší rychlostní švihadla určená pro frekventované skákání a crossfit navíc mají ložiskové uchycení lanek v rukojeti. To zmenšuje odpor při točení, a tudíž zvyšuje rychlost skákání. Pokud vám nevadí si připlatit, švihadla s ložisky jsou skvělou volbou! Například toto švihadlo HMS na našem eshopu.

HMS crossfit

Švihadla se zátěží

Pokud chcete švihadlo „na míru“, vyzkoušejte švihadla s různou zátěží. Zátěž je uložena buď v rukojetích, nebo lépe v samotném lanku. To umožňuje skokanovi vybrat si švihadlo, které přesně sedí jeho potřebám.

se zátěží

Švihadla s počítadly

Nebaví vás počítat přeskoky? Některá švihadla disponují mechanickým či digitálním počítadlem otočení v jedné z rukojetí. Tyto švihadla bývají spíše pro začátečníky, protože pokročilým při přeskocích počítadlo spíše překáží a narušuje rovnováhu švihadla. Hledej zde

 počitadlo

Stále nemáte favorita?

Švihadlo pro děti – klasické jutové, PVC nebo propylenové lanko kvůli bezpečnosti. Děti potěší i počítadlo, a proto doporučujeme toto lehké švihadlo od HMS.

Jinak v drtivé většině případů za nás určitě švihadlo s ocelovým lankem, případně švihadlo se zátěží. Skvělou a univerzální volbou je toto švihadlo, které je skladné, dostatečně rychlé, snadno nastavíte délku lana a stojí pár korun. Pokud chcete skákat často, pak určitě i s ložisky – tohle švihadlo s hliníkovými úchyty bude skvělá volba. Pozor – pokud skáčete výhradně bez bot, ocelovým lankem to opravdu bolí!

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.