Srovnání švihadel - které si vybrat?

Ačkoliv je to primitivní pomůcka, i švihadel je na trhu hodně a člověk si nemusí s jejich výběrem vědět rady. A proto jsme tu my, kdo vám poradíme! :)

Švihadla doplňují inventář základního sportovního vybavení každého sportovce. Své místo určitě najdou při každé rutinní rozcvičce pro zahřátí a perfektně fungují pro zvyšování kondice těla, vytrvalosti, lze je použít v rámci HIITu. Skoky přes švihadlo zapojují do práce jak ruce, tak nohy (především lýtka), ale i svaly břišní. Šetří přitom klouby, a podporují činnost kardiovaskulárního systému a jsou jednoznačně skvělé při snaze hubnout a dostat se do formy.

Švihadla lze nejsnáze rozlišit dle materiálu lana, které ovlivňuje vlastnosti švihadla především. Nejčastěji k sehnání jsou:

  • gumové (PVC)
  • kožené
  • pletené z polypropylenu (nebo balvny)
  • ocelové potažené nylonem
  • speciální (se zátěží)

PVC lanka

Lanka z PVC jsou nejlehčí, a tudíž lze říci nejpomalejší. Abyste docílili rychlých skoků, musíte se relativně hodně snažit, a proto jsou tyto švihadla spíše pro začátečníky. Rukojeti těchto švihadel jsou většinou z velmi lehkého plastu, takže celé švihadlo váží doslova pár gramů. V naší nabídce naleznete:

gumové lanko2

Kožené lano

Kožené švihadlo je originál! Kůže má pořádný švih a hodně vydrží, navíc vypadá stylově. Pokud nemáš zájem o levně vypadající kus plastu, ale potrpíš si na kvalitu, pak určitě doporučujeme tohle švihadlo, které má navíc ložiska, takže poslouží i náročným skokanům!

kožená

Polypropylenové (bavlněné) lano

Polypropylen je velmi pevný materiál, a to samé platí o švihadlech z něj. Lana jsou tenčí, švihadla rychlejší. Řekněme taková střední třída, cena stále příznivá. Vybírejte dle komfortu rukojetí, některé dokonce mohou mít ložiskové uchycení, což se rozhodně hodí!

Poznámka: Tato lanka jsou často chybně označena jako bavlněná (protože se též jedná o přízi)

 polypropylen_1

Ocelová lanko

Toto je již kategorie rychlostních švihadel. Ocelová lanka jsou většinou potažena nylonem nebo jiným plastem, aby případný zásah prstu u nohy tolik nebolel (stejně bolí). Lanko je těžší a opravdu rychlé. Základní švihadla s ocelovým lankem mají lehké plastové rukojeti, snadné nastavení délky, jsou levná a velmi skladná. Doporučujeme prakticky kterékoliv!

 ocelová2

Švihadla s ložisky

Některá rychlostní švihadla určená pro frekventované skákání a crossfit navíc mají ložiskové uchycení lanek v rukojeti. To zmenšuje odpor při točení, a tudíž zvyšuje rychlost skákání. Pokud vám nevadí si připlatit, švihadla s ložisky jsou skvělou volbou! Například toto švihadlo HMS na našem eshopu a nebo jakékoliv jiné z kategorie švihadel s ocelovými lanky, viz výše (kromě Sharp Shape).

HMS crossfit

Švihadla se zátěží

Pokud chcete švihadlo „na míru“, vyzkoušejte švihadla s různou zátěží. Zátěž je uložena buď v rukojetích, nebo lépe v samotném lanku. To umožňuje skokanovi vybrat si švihadlo, které přesně sedí jeho potřebám. Z naší nabídky má odnímatelnou hmotnost v rukojeti toto švihadlo

 

SK17

Švihadla s počítadly

Nebaví vás počítat přeskoky? Některá švihadla disponují mechanickým či digitálním počítadlem otočení v jedné z rukojetí. Tyto švihadla bývají spíše pro začátečníky, protože pokročilým při přeskocích počítadlo spíše překáží a narušuje rovnováhu švihadla. Hledej ve švihadlech s plastovým/polypropylenovým lankem či přímo zde

 5738

Stále nemáte favorita?

Švihadlo pro děti – klasické jutové, PVC nebo propylenové lanko kvůli bezpečnosti. Děti potěší i počítadlo, a proto doporučujeme toto lehké švihadlo od HMS.

Jinak v drtivé většině případů za nás určitě nezklame švihadlo s ocelovým lankem, případně švihadlo se zátěží. Skvělou a univerzální volbou je toto švihadlo, které je skladné, dostatečně rychlé, snadno nastavíte délku lana a stojí pár korun. Pokud chcete skákat často, pak určitě i s ložisky – tohle švihadlo s hliníkovými úchyty bude skvělá volba. Pozor – pokud skáčete výhradně bez bot, ocelovým lankem přes palec to opravdu bolí!