Sada odporových gum NA MUSCLE UP

Muscle-up. Pro běžnou populaci velmi efektní street workoutový prvek, který bychom zařadili řekněme do kategorie „pokročilejší základy“. Není nejtěžší, ale vyžaduje jistou úroveň fyzických schopností, zmáknutou techniku a v tom všem pak hraje roli skóre síla:hmotnost

Je několik cest, jak se tento cvik naučit, a je nutné na nich splnit několik bodů:

 • získat dostatečnou explozivní sílu, resp. naučit se pořádný shyb až po hrudník
 • mít dostatečně zvládnutý dip (klik) na hrazdě
 • zvyknout si na přehmat a techniku přechodu mezi shybem a dipem

Jak natrénovat pořádně vysoký shyb?

Pořádného shybu dosáhnete jen a jen drillem. Pokud máte i s normálním shybem problém, pak můžete vyzkoušet naší sadu odporových gum na shyby. Článek o ní naleznete zde. Základ je prostě potřeba.  Trénujte dynamické („explozivní“) shyby s gumou, ale i bez ní. Snažte se vložit do přítahu veškerou sílu a dostat se co nejvýše to jde. Shyby provádějte v sériích po nižších počtech opakování tak, abyste do každého opáčka vložili veškerou svou sílu a na konci série nebyli zničeni. Dávejte si dlouhé pauzy a trénujte jen tak dlouho, máte sílu a energii. Zkrátka jako při silovém tréninku.

Kliky na hrazdě jsou z celého musle-upu to nejjednodušší. Platí zde stejné pravidlo jako u shybů – trénink, trénink, trénink.

Problém s technikou?

A nyní k tomu ústřednímu. Přechod mezi shybem a dipem se zdá být zprvu trochu nepřirozený a náročný. Musíte překonat mrtvý bod, kde nelze efektivně zapojit tahové ani tlakové svaly. K pochopení a natrénování techniky jsme proto sestavili sadu odporových gum na muscle-up, která vám usnadní shyb i dip a umožní soustředit se čistě na techniku!

Sada na MUSCLE UP se skládá z:

 • zelené odporové gumy většího odporu (22,7 – 54,4 kg)
 • tmavě modré gumy velkého odporu (27,2 – 68,04 kg)

Zelená odporová guma

 • ideální odpor pro nácvik shybu hmotnějších cvičenců či začátečníků
 • zmírní zátěž vašeho těla při shybu a dipu
 • též se hodí pro trénink těžších prvků kalisteniky (shyb na jedné, front lever, …)
 • Dá zabrat i jako posilovací nástroj (bicepsové zdvihy, imitace kladky)
 • vhodný externí odpor pro ztížení základních cviků – zejm. dřepy, pro „korbiče“ i kliky atd.

Tmavě modrá guma

 • s ní udělá shyb v podstatě každý
 • dopřeje vám plné soustředění na nácvik techniky a přechod mrtvého bodu, pomůže při dynamickém shybu a dotlačení dipu.

Jak na to:

Gumu jednoduše zavažte na hrazdu a stoupněte si do ní, upněte ji za chodidla natažených nohou. Toť vše. Nyní už jen trénujte, co potřebujete – správnou techniku shybu, přechodovou fázi mezi shybem a dipem, kde jde především o přemístění zápěstí a loktů nad hrazdu. Učte se explozivní shyb, tahejte rychle, pořádně zaberte. Guma vám vyjde vstříc, protože čím výš se vytáhnete, tím menší odpor guma bude mít a víc práce přenechá vám.

Kdo sadu na muscle-up využije?

Sada na muscle-up je vhodná pro všechny, kdo se chtějí naučit muscle-up a mají problém s technikou. Také najde ale využití u obéznějších lidí, kteří se chtějí k lepší postavě probojovat street workoutem. Protože to jde! Odporové gumy odlehčují vaše tělo a umožňují vám zapojit i cviky, které prostě úplně sami nezvládnete, avšak působí rozvoj těla velmi efektivně. Mimo to působí pozitivně na psychiku, neboť vám gumy ukážou, že to prostě jde a motivují vás k dalšímu pokroku.

Hodně zdaru přeje

Tým Fubo.cz