Dřevěné, plastové či kovové gymnastické kruhy? Máme pro Vás odpověď!

Pokud se chystáte pořídit si vlastní set přenosných gymnastických kruhů, možná jste na vážkách, jaké vybrat. Pokud váháte mezi dřevěnými, plastovými a kovovými kruhy, pak je tento článek právě pro vás.

Mrněte na představení kruhů ve formě videa:

Proč si vůbec pořizovat kruhy?

V krátkosti – gymnastické kruhy jsou nejkomplexnější pomůckou pro trénink lidského těla. Jednoduchá definice. Umožní vám rozvíjet  tělo jak po estetické, tak i funkční stránce. Každý trénink na kruzích je náročný, ovšem velmi efektivní. Naučí vás soustředit se, zachovat klid, ovládat své tělo v prostoru a zapojit každičký sval na těle.
Podrobnější informace o tréninku na kruzích jsme již napsali a určitě ještě napíšeme v některém z dalších článků.

DSCF1571A_2

Plast, kov nebo dřevo? K jádru věci

Plastové kruhy:

Výhody
- nižší hmotnost
- nižší pořizovací cena
- odolnost vůči počasí

nevýhody
- kluzký povrch
- horší celkový pocit z úchopu

Plastové kruhy jsou pochopitelně nejlevnější variantou. Úkol splní, avšak není to žádná sláva. Kruhy nejsou spotřební zboží a rozhodně se vyplatí si připlatit za kvalitu.

Kovové kruhy

výhody:
- vysoká odolnost
- pocit robustnosti a pevnosti kruhu
- vysoká nosnost

nevýhody:
- vyšší hmotnost
- vyšší cena
- v horším počasí na omak chladné

Kovové kruhy jsou v podstatě nesmrtelné - vydrží snad vše. Můžete je nechat viset venku celý rok a nic se nestane. Na druhou stranu poškrábat se při přenášení taky můžou. Ohromná nosnost je výhodou, avšak asi není tím určujícím. Při úchopu je cítit svár, kruhy jsou hodně tvrdé a na omak studené.

Dřevěné kruhy

výhody
- krásné na pohled
- vůně dřeva
- doslova uspokojující pocit při úchopu kruhu
- nekloužou, dobře drží v ruce

nevýhody:
- nelakované kruhy by neměly zmoknout
- ušpiní se (nelakované)

Gymnastické kruhy ze dřeva, především pak ty nelakované, jsou prémiovka už od pohledu. Oproti kovu jsou pocitově malinko měkčí, krásně padnou do ruky a díky textuře dřeva drží jako přilepené. Nebudete muset mazat magnézkem na každou sérii, ani pokud se vám potí ruce. Nevýhodou může být horší odolnost materiálu vůči počasí - hlavně mokru a špíně z rukou, která čisté a voňavé nové kruhy časem trochu poznamená.

yfdnyygnyd

Závěr:

Chcete-li kruhy pořídit do venkovní posilovny nebo je nechat na zahradě po celý rok, pak vám doporučíme kovové. Ve všech ostatních případech však jednoznačně vítězí nelakované dřevěné kruhy. Pocitem v ruce, kvalitou úchopu i celkovým dojmem vítězí na celé čáře. Pořizovací cena je navíc přijatelná - set kruhů se pohybuje lehce nad hranicí 1000,-, což je méně než v případě kovových. Plastové jsou levnější, ale připlaťte si. Pokud to s kruhy myslíte vážně,  stejně byste z plastových časem přešli na dřevo. Jedinou nevýhodou dřeva může být nutnost suchého prostředí a usazující se špína. Pokud si je ale budete hýčkat, vydrží vám navždy.