Masážní válce

Masážní válce nebo také rollery dnes využívají ať už profesionální či hobby sportovci. Ptáte se, co na tom vidí? Vždyť to je jenom kus tvrzené pěny, kterou jsem schopný sehnat za 50 Kč.Kvalitní válce jsou však sofistikovanější, než si možná myslíte.

Rollery patří do skupiny masážních pomůcek, které jsme vám přiblížily v minulém článku. Pokud jste jej nečetli, udělejte tak zde.

Není kus pěny jako kus pěny. Rollery jsou duté nebo plné válce o průměru zhruba 10-15 cm. Válce jsou buď pěnové (odtud název foamroller) či vyrobeny ze speciálních směsí (EVA). Tyto materiály dodávají válcům potřebnou mechanickou odolnost, zároveň nízkou hmotnost a především ideální tvrdost pro automasáž. V kombinaci s menšími a většími výstupky na povrchu válce vzniká kompletní masážní nástroj. Důležité je upozornit, že struktura kvalitního válce včetně rozmístění těchto výstupků je pečlivě navrhnuta na základě patřičného výzkumu.

21103529_10209885891856285_1634079067_o

Vypadá to jako válení se po zemi. Je to k něčemu?

Právě výstupky na povrchu rollerů imitují ruce maséra. Válením, třením jednotlivých partií vašeho těla po válci dochází prostřednictvím povrchu válce a gravitace k vytvoření tlaku v daných svalech. Pečlivé zacílení a citlivé rozválení má na svaly a jejich obaly (fascie) blahodárný vliv.

válce vám umožní:

  • Prokrvit a zaktivovat svalové partie před zátěží
  • uvolnit zatuhlá a napjatá místa

což vede k:

  • připravenosti svalů na výkon
  • zlepšení flexibility a mobility
  • urychlení regenerace

Automasáž je vhodné provádět jak v době kolem tréninku, tak i kdykoliv během dne k podpoření cirkulace krve a zefektivnění regenerace.

Jak vybrat válec?

Na trhu existují různé tvrdosti i druhy povrchů válců. Obecně do začátků doporučujeme zvolit měkčí válec (např. Foam Roller GRID), protože masáž je zezačátku dost bolestivá. Každý je však na masáž jinak citlivý, což většinou určuje množství podkožního tuku. Pro pořádnou masáž doporučujeme zvolit tvrdší válce a větší výstupky (GRID X nebo RumbleRoller). Pro náročné existují i válce s možností rozšíření o elektronický vibrační střed, který lze do válce přikoupit – jeden takový systém najdete u nás na eshopu pod značkou Blackroll.

Spoléhejte na kvalitu

Samozřejmě, že v hypermarketu dnes seženete válec za pár korun. Ovšem jeho kvalita bude velmi pochybná. Masážní pomůcky, které jsou k dostání u nás na fubo.cz, jsou navrženy tak, aby fungovaly a dlouho vydržely. Nejedná se o imitace, ale o výrobky, které prošly vývojem pod rukama zkušených sportovců, trenérů a fyzioterapeutů. Samozřejmě je na vás, zdali se rozhodnete koupit masážní válec v Lidlu (který asi není obchod se sportovním vybavením, že?) za 400 Kč nebo vsadíte na kvalitu prověřenou borci jako je Aleš Lamka a pořídíte si válec u nás na https://www.fubo.cz/masazni-valce/.

Malé rollery a masážní tyče

DSC00239

Pro masáž menších partiíjako hlavně chodidel slouží mini rollery. Pro „ruční“ masáž například stehen lze využít také masážní tyče – Foam Roller Grid STK či STK X, kterými přejíždíte po daných partiích a tlak regulujete vlastními silami.

Vhodným doplňkem k masážnímu válci je masážní míček, který vám umožní zabrat více do hloubky a soustředit se na konkrétní body na těle. O tom si povíme v příštím článku.

Nezapomeňte navštívit náš eshop https://www.fubo.cz/masazni-valce/, kde naleznete všechny zmiňované pomůcky.

S pozdravem,

Tým FUBO Fitness