Masážní pomůcky

Nedávno jsme vám v jednom z článků přiblížily naší sadu odporových gum na mobilitu. Dnes budeme v tématu mobility pokračovat a přidáme k tomu také uvolnění a regeneraci. Na řadě jsou totiž masážní pomůcky!

Masážní pomůcky se stávají hitem poslední doby a není to náhodou. Pomocí jednoduchých principů vám umožní si u vás doma dopřát v případě potřeby masáž bez asistence maséra, fyzioterapeuta či trenéra.

Co jsou a jak vypadají takové masážní pomůcky?

Zpravidla se jedná o pěnové nebo plastové pomůcky ve tvaru nejčastěji válce nebo koule různých průměrů. Tyto tvary umožňují valivý pohyb po podložce a zároveň zprostředkují potřebný tlak pro efektivní masírování a aktivaci svalů. Masážní válce navíc mívají na svém povrchu menší i větší výstupky, které simulují prsty a dlaně maséra a umožňují vám volit intenzitu samotného tlaku tím, jak moc na výstupky masírovanou partií zatlačíte.

Cože? Jak to může fungovat?

Princip je velmi prostý. Využíváte gravitace a tvaru pomůcky k tzv. autotlakové masáži. V praxi to vypadá tak, že vlastní vahou těla tlačíte na pomůcku, která tlak opětuje do zvolených částí těla. Krátkými pohyby ze strany na stranu, ze shora dolů nebo kroužením provádíte masírování konkrétní partie. Lze provádět také techniku tzv. cross-fiber friction (tření napříč svalovými vlákny pro uvolnění problémových bodů) či statické setrvání v pozici pro efektivní rozpouštění zatuhlých bodů (triggerpoint).

21103529_10209885891856285_1634079067_o

Trocha teorie

Teoreticky jde o myofasciální tlakovou masáž. Fascie je stručně řečeno pojivová vrstva měkké tkáně obalující svaly a zároveň rozčleňující jednotlivé svalové snopce a vlákna. Tato vrstva zajišťuje hladký pohyb svalů a vláken po sobě navzájem, a protože jde o vláknitou strukturu, dohromady vytváří kompletní síť, která ovlivňuje pohyb a držení těla jako celku. Problémem jako vždy může být přetížení fascií, které se projevuje například zhutňováním tkáně a vytvářením malých spojů, kde se po sobě jednotlivá vlákna nemůžou dobře klouzat. Tyto tzv. triggerpointy se stávají často ohnisky bolesti a celého problému.

Obdobně funguje aktivace svalů před tréninkem. Svaly se prokrví, rozehřejí a zatuhlá místa rozpohybují.

Masážní pomůcky vám umožní udržet fascie v dobré kondici a případné problémy eliminovat. V posledních letech tento typ masáže získává patřičnou důležitost a ukazuje se jako velmi efektivní.

Pořád jsem mimo. Proč něco takového vůbec dělat?

Taková masáž má hned několik výhod, které si pro přehlednost shrneme v bodech:

  • prokrvení svalových partií během dne pro urychlení regenerace
  • rozpohybování a aktivace svalových vláken před tréninkem
  • uvolnění zatuhlých a bolavých míst
  • prevence před přetrénováním

To vše dohromady pak vede k rychlejším výsledkům ať už v oblasti výkonu či růstu a hlavně k dlouhodobě udržitelnému zdravějšímu pohybu.

DSC00234

Jak na to?

Před tréninkem se doporučuje provádět spíše dynamické rozpohybování, což znamená, že budete aktivně vykonávat pohyb. Naopak po tréninku či v případě rehabilitací zapojte také pasivní (statické) cvičení pro uvolnění a rozpuštění triggerpointů, kdy si naleznete zatuhlé místo, které se snažíte pomocí tlaku postupně „rozpustit“

Jak správně masírovat a připravit své tělo na výkon pomocí masážních pomůcek vám zábavnou formou poradí náš atlet Aleš Lamka. Jeho videa nejen masážních pomůckách v praxi i s trochou teorie můžete sledovat na jeho youtube kanále www.youtube.com/aleslamkafitness.

Závěrem už jen opakujeme, že prevence je vždy mnohonásobně lepší než řešení až samotného problému. Masáž pomocí těchto pomůcek je prevencí samou o sobě a proto se, ač to může vypadat jako zbytečné utrácení, investice do nich jednoznačně vyplatí. Starejte se o své tělo, ono vám to vrátí!

Tým FUBO Fitness