Masážní míčky

Masážní míčky jsou po boku válců nejběžnější masážní pomůckou. Malé rozměry je dělají velmi praktickými i na cesty. Proč na ně zkušení atleti nedají dopustit?

Míček vs. válec

Zatímco válcem cílíte na velké partie a plošně celé svaly, míčky poskytnou masáž hlubších vrstev. Umožní vám vyvinout mnohem vyšší tlak a zacílit jej přesně tam, kam je potřeba. Taková masáž už dokáže být pěkně nepříjemná až velmi bolestivá a nedoporučujeme ji provádět, pokud si nevíte rady. Je potřeba znát své tělo a vědět, co přesně děláte. Nicméně tím nechceme nikoho odradit, protože naučit se masírovat pomocí míčku stojí za to!

Masážní míček, koule, ježek

Dnes již existuje celá řada velikostí, povrchových úprav a tvrdostí míčků. To jsou tři základní parametry, které určují přednostní využití míčku respektive cílenou oblast rehabilitace/masáže. Vedle klasického kulovitého tvaru nabízíme na fubo.cz i tzv. duobally, což jsou dva míčky spojeny přepážkou, které mají své speciální využití.

DSC00094

Velký, malý, tvrdý nebo měkký?

Obecně platí, že čím větší partii potřebujete masírovat, tím větší míček se hodí a s menšími míčky dovedete vyvinout větší tlak. Ve vývoji tlaku hraje roli i tvrdost a povrchová úprava. Měkčí nebo středně tvrdé míčky (MB1, MB5 od firmy TP Therapy) se při zátěži malinko zmáčknou a stimulace není tak ostrá. Někomu mohou vyhovovat možná spíše míčky s výstupky a bodlinami (ježci J - Mobipoint od TP Therapy), které tlak přenášejí do více intenzivně působících bodů.

Využití?

Je podobné jako u masážních válců, ale jak již bylo řečeno, specifičtější. Pomocí míčků se soustředíte na jednotlivé body, svaly a oddělení svalových vláken (fascií). Míček vám pomůže uvolnit napjaté svaly,často přetěžovaná a ztuhlá místa jako například místo úponu prsního svalu na kost pažní, a tím zlepšit mobilitu kloubů a flexibilitu masírovaných svalů. Mimo to masáž významně zlepšuje cirkulaci krve a lymfy.

  • Menší míčky lze skvěle využít i pro reflexní terapii chodidel a masáž akupresurních bodů, což jsou neméně významné a zajímavé metody.
  • Již zmíněné speciální duobally slouží přímo pro symetrickou masáž svalů kolem páteře či svalů krku.
  • Výhodou míčků je velmi malá hmotnost, kompaktnírozměry, ale také možnost použití nejen na podložce, ale i na stěně.

Naše zkušenosti a doporučení:

Doporučujeme začít míčky MB1 a MB5, ty jsou špičkové – materiál je opravdu příjemný, kvalitní a tvrdost tak akorát. Pokud máte nižší rozpočet, pak sáhněte po značce Blackroll, chybu neuděláte, ovšem pozor, míčky jsou opravdu tvrdé. Jste-li nároční a chcete si více vyhrát a objevit nepoznané (J), pak vyzkoušejte určitě i duobally a především Mobipoint. Odkazy naleznete níže.

Velké míčky:

Měkčí TPT MB5: https://www.fubo.cz/jednotlivec/mb5-massage-ball/
Nebo tvrdší Blackroll Ball: https://www.fubo.cz/fitness-vybaveni/masazni-micek-blackroll-ball/

Malé míčky:

Měkčí TPT MB1 https://www.fubo.cz/jednotlivec/mb1-massage-ball/
Tvrdší verze pěnového MB1, TPT MBX: https://www.fubo.cz/jednotlivec/mbx-massage-ball/
Tvrdý plastový Blackroll Ball: https://www.fubo.cz/fitness-vybaveni/masazni-micek-blackroll-ball/

Pro fajnšmekry pak také nabízíme zmiňované Duobally a ježky:

Tvrdý BLB Duoball: https://www.fubo.cz/fitness-vybaveni/masazni-koule-black-roll-duo-ball/
Měkčí TPT MB2 https://www.fubo.cz/masazni-micky/mb2-masazni-micek/
Gelový Mobipoint: https://www.fubo.cz/masazni-micky/mobipoint-masazni-micek/

Důrazně opakujeme, že znalost těla stejně tak jako technik automasáže je pro použití míčků nutným předpokladem! Buďte opatrní, automasáž dokáže léčit, ale také přitížit.

Ať to roste!

tým FUBO Fitness