5 důvodů, proč pít protein (nejen) po tréninku

Proteinový koktejl, šejk, proteiňák nebo zjednodušeně prostě protein. Nejvyužívanější doplněk stravy sportovci po celé planetě, bez kterého není pro řadu lidí, zejména z oblasti fitness, trénink prostě kompletní. Ne všichni však zcela jasně vědí, proč jej používají. Nemáš v tom úplně jasno? To nevadí! V tomto článku si uvedeme ty hlavní důvody a výhody, které tento suplement poskytuje.

F9CA9600-158F-4369-AB8D-3CA875449AAF

1. Startuje regeneraci a obnovu svalových tkání

Náročný fyzický trénink, především takový, který je zaměřen na růst svalů, má za cíl narušit "poškodit" svaly. Jemné narušení svalových vláken dává tělu impulz, že svaly nejsou dostatečně vyvinuté ke zvládání zátěže, kterou jsi jim naložil. A tak je začne opravovat. A protože se tělo velmi rychle učí a adaptuje (více v tomto článku), snaží se svalová vlákna vylepšit, udělat je pevnější a silnější než dříve, aby zátěž příště zvládaly lépe!
A zde přichází na řadu náš protein. Cílem je, aby tělo po tréninku přešlo z fáze rozkladu (katabolismu) do fáze růstu (anabolismu), začalo obnovu svalové tkáně co nejrychleji. Tento signál většinou vysílá aminokyselina leucin, která je nejdůležitější složkou BCAA a samozřejmě je obsažená v aminokyselinovém spektru syrovátkového proteinu. [1]

TIP: Využij naší speciální AKCE a nakup FUBO Protein za 399,- místo 590!

 0814D01A-20E6-4A70-AED8-2D16E50D7B9A

2. Doplní snadno stravitelné bílkoviny

Aby vůbec syntéza nových proteinů, regenerace, a tedy obnova svalů mohla být realizována, jsou potřeba stavební jednotky: bílkoviny, které se skládají z aminokyselin. Syrovátkový protein je z tohoto hlediska právě tím vhodným zdrojem těchto bílkovin, protože obsahuje kompletní spektrum důležitých aminokyselin v optimálním množství (na rozdíl např. od některých rostlinných proteinů, které mohou obsahovat některých aminokyselin méně). Bílkoviny jsou navíc v "čisté" a snadno stravitelné formě, takže jsou tělu velmi dobře dostupné. Oprava a růst svalů tak může začít co nejdříve!

TIP: Nejrychleji vstřebatelný protein ze všech je hydrolyzát. Bílkoviny v něm jsou již "předtráveny" procesem hydrolýzy, a tudíž ještě rychleji dostupné. Seženeš jej ZDE.

7A74EBE8-2F7D-45F6-9B0D-80627D826A40

3. Doplní energii, zažene první pocit hladu a podpoří spalování

Tento bod souvisí s bodem druhým i prvním. Když nemáš po tréninku možnost se ihned najíst, protein pokryje dočasně tvé energetické potřeby, než se k jídlu dostaneš. Pokud je tvým cílem růst svalů, důležité je opět nenechat tělo dlouho hladovět a přepnout jej do fáze skladování. Bílkoviny navíc zajišťují pocit sytosti, takže sníží bezprostředně po tréninku první pocity hladu. Pokud je tedy tvým cílem hubnutí (omezení kalorií), i z tohoto pohledu lze vnímat protein jako výhodný.

Poznámka: Hlavním zdrojem energie jsou pro tělo sacharidy a jejich přísun samozřejmě po tréninku doplní energii rychleji. Především po náročném tréninku se sacharidy (jednoduché, tzn. cukry) určitě hodí, pokud chceš nabírat. Kombinuj je s proteinem!

4. Podpoří tvou imunitu

Náročný trénink snižuje obranyschopnost tvého organismu, to je celkem zřejmé. Tělo podléhá značnému fyzickému stresu, ze kterého se musí patřičně zotavit, a to ideálně do stavu, kdy je silnější než před tréninkem (opět viz článek o adaptaci). Oslabené tělo je samozřejmě náchylnější k nemocem bakteriálního i virového původu. Zde může protein opět pomoci. Nehraje totiž roli jen při opravě bicáků, tricáků a dalších svalů, které jsi na tréninku zničil, ale tkání v celém těle! Pomáhá tedy snížit vyčerpání, respektive zlepšit odezvu imunitního systému během po-tréninkové regenerace. [2]

dna-3539309_1920

5. Je vhodnou formou odměny!

Protein je lahůdka. A to má jednu velkou výhodu: může být tvou odměnou po dobře odvedené práci! A to takovou odměnou, která tě nejen potěší, ale zároveň poskytne výhody zmíněné výše. A ještě k tomu zažene chuť na sladké, a udrží tě tak dál od sladkých dobrot, které by ti mohly kazit výsledky. :)

 

Závěr

Je proteinový šejk po tréninku nutný? Ne. Jedná se jen o doplněk stravy a neměl by nahrazovat tvůj pestrý jídelníček. Ale vzhledem k tomu, kolik výhod poskytuje, se jedná o doplněk, který určitě má smysl. Konzumovat jej samozřejmě můžeš nejen po tréninku, ale i kdykoliv během dne pro doplnění množství bílkovin, pokud jich ve svém jídelníčku nepřijmeš dostatek!

 

Zdroje:

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16424142

[2] https://journals.physiology.org/doi/full/10.1152/japplphysiol.00622.2016