Jak začít cvičit: Adaptace na zátěž a učení

Článek, který se chystáte číst, je prvním dílem seriálu, který je určen začátečníkům a všem, kteří plánují vydat se na cestu za změnou či posouváním limitů schopností vlastního těla v oblasti fyzického tréninku. Nicméně, i pokud jste již zaběhlý sportovec, může vám jeho čtení pomoci se stagnací, s plánováním tréninku a vyvarováním se nejčastějších chyb spojených s chybným náhledem na trénink jako takový.

Co je to adaptace na zátěž? Aneb princip učení

Lidské tělo, které jsme při narození se dostali, má pro nás od samého počátku života dvě základní funkce: je schránkou, která chrání důležitý a jedinečný obsah, a je nástrojem. Obě tyto funkce se při vývoji a růstu člověka zdokonalují a vylepšují zpočátku „samy od sebe“ tak, jak je nám geneticky dáno. Ale zatímco dokončení vývoje schránky se zpravidla děje zhruba kolem dvacátého roku života, nástroj není zcela vylepšený vlastně nikdy. Jakto?

Mozek, který náš nástroj ovládá, totiž dostal mocnou funkci, které říkáme učení. A stejně tak, jako je možné učení jazyka a znalostí, mozek dokáže učit i tělo, vylepšovat nástroj. Vývoj schránky je zajištěn, ale co se nástroje týče, příroda nám dala jen základní instrukce a další rozvoj nechala zcela na nás a schopnosti učení. Asi tušíte, kam mířím.

pexels-photo-247819

Tak, jako jsme se de-facto čerstvě narození učili brát věci do ruky, lézt a pak chodit, stejně tak se učíme nové činnosti a techniky i v dospělosti. Někteří lidé si tuto funkci dokonale osvojili a stali se z nich mistři sportu, tance a jiných pohybových aktivit. Většina se však omezila pouze na esenciální funkce těla a tím pro ně úloha učitele těla skončila. To je přeci ale škoda! Tělo je nesmírně učenlivé a přímo prahne po tom dělat přesně to, co po něm učitel chce. Tělo se totiž adaptuje.

A adaptuje se na cokoliv, co po něm chceme. Jako malí jste jej nutili chodit, naučilo se chodit. Budete-li jej nutit běhat dlouhé vzdálenosti, naučí se je běhat. Budete-li jej nutit stát na rukou, bude mu to chvíli trvat, ale taky se to naučí! Stejně tak ale budete-li chtít, aby jen sedělo a nechodilo, přizpůsobí se a omezí funkce svalů a šlach pouze na sezení a chůzi zapomene. Tělo je zkrátka velmi přizpůsobivé a je tedy jen na vás a vaší mysli, co vaše tělo dovede.

exam-communication

Zdroj obrázku:http://vitabrainandbody.com/communication-exam-brainbody/

Ty samé a ne jiné principy učení lze chápat jako základ učení se sportu. Náplní každého sportu je nějaká dovednost. V případě fotbalu je to umění obehrát soupeře, u sjezdu na lyžích zajet co nejrychleji danou trasu, ve vzpírání zase dovednost zvednout konkrétním způsobem co nejvyšší váhu.

Že vzpírání není dovednost, ale výsledek velké síly? Ne, zvedání velkých vah je dovednost jako každá jiná a síla je výsledkem adaptace. A to je vlastně důvod toho, proč píšu tento článek.

Proč nechat tělo se adaptovat na zátěž?

Adaptace je sice pomalý, ale za to jistý a účinný proces. Zejména pohybové návyky, které od začátku našeho života získáváme, se na našem těle projevují a vylepšují nebo potlačují jeho funkce. Fyzický trénink není jiný. Tělesná kondice se zvyšuje, pokud tělo dostane impulz, že ta současná je nedostatečná. Platí to pro vytrvalost stejně jako pro sílu, ačkoliv síla kombinuje adaptaci na zátěž s pilováním dokonalé techniky, kterou si svaly musí osvojit.

bodybrain

Zdroj obrázku: http://www.essentricswithbetty.com/blog-1/2017/5/3/how-do-we-enhance-our-brain-body-connection

Princip adaptace platí i pro růst svalové hmoty: často a systematicky zatěžovaný sval dostává signály, že na požadovanou zátěž nestačí. Dochází k narušení jeho struktury a k opětovnému hojení. Při hojení se však sval nejen vrací do svého původního stavu, nýbrž roste, zesiluje, adaptuje se na zátěž, kterou jste mu naložili při tréninku.

A co hubnutí? Také je výsledkem adaptace! Tělo jakožto organismus dostává signály zvenčí, na jejichž základě upravuje svou hmotnost, zjednodušeně řečeno. Pokud tedy správně nastavíme signály, které tělu vysíláme (prostřednictvím správné stravy, mírného kalorického deficitu ve spojení s pohybem, tj. energetickým výdejem) náš organismus se bude snažit na novou situaci adaptovat a v tomto případě začne spalovat tukové zásoby.

belly-body-calories-diet-42069

Příliš velká změna (pohybových) návyků však může způsobit i problémy. Tělo na adaptaci potřebuje čas, který pokud mu nedopřejeme, začne v adaptaci selhávat. Tempo adaptace, tedy nastavení tréninku, je především ze začátku třeba správně nastavit. O tom si přečti v dalším díle.