Vitamín D – pomocník, kterého dnes oceníme víc než kdy jindy

O Vitaminu D nyní, s příchodem pandemie, slyšíme a čteme na každém rohu. Vsadíme se, že už jste o něm slyšeli i dříve, ale drtivá většina z vás mu nikdy nepřisuzovala takovou váhu. A nejspíš už vůbec nebyl širokou veřejností považován za tak důležitého bojovníka na straně imunity. Vskutku není to tak dlouho, kdy se o vitaminu D a jeho účincích začalo na českých webech více psát. Nicméně už jen skutečnost, že byl nalezen v každé buňce lidského těla poukazuje na jeho zásadní význam v lidském organismu. Pojďme si jej tedy přiblížit!

Není sluníčko, není vitamín D

Rozlišujeme dva základní typy vitaminu D – D2 (ergokalciferol) a D3 (cholekalciferol). D3 je zhruba čtyřikrát účinnější než D2. Vitamin D3 běžně získáváme dvěma způsoby: ze stravy a syntézou v kůži na kterou dopadá sluneční záření.

Nejvýznamnějším zdrojem je právě syntéza (respektive konverze prekurzorů) v kůži za přítomnosti UVB záření, které na nás dopadá ze slunce. A už jen to, že příroda zařídila "solárně poháněný" mechanismus přísunu vitaminu D3 naznačuje, že bude tato látka pro naše tělo zřejmě velmi důležitá. Jenže pokud nežijete dostatečně na jihu, je příjem Vit. D3 ze slunce prakticky sezónně omezen na slunečné měsíce a v zimě logicky nastává období jeho nedostatku. Ostatně to je z části i důvod podzimní a zimní únavy, rýmiček a pochmurnější až depresivní nálady.

Untitled design

Druhým způsobem, jak vitamin D přijmout, je strava. Naše strava však bohužel není na vitamin D dostatečně bohatá. "Dé-trojka" se vyskytuje v živočišných produktech, jako jsou tučné mořské ryby (losos), kaviár, tresčí játra, máslo nebo žloutky vajec. Ty však nejsou v našem, a pravděpodobně ani ve vašem jídelníčku na talíři v takové míře, aby potřeby vitaminu D3 (zejména v zimě) pokryly. Pokud máte možnost a chuť, rozhodně v první řadě doporučujeme, tak jako vždy, zaměřit se na svůj jídelníček a tyto potraviny v temnějších obdobích konzumovat více!

V každém případě je ale v nadcházejících podzimních a zimních měsících na místě příjem vitaminu D3 formou doplňků stravy. Vitamín D se vstřebává nejlépe přes sliznici, a proto ideální volbou jak z doplňku stravy získat maximum, je zvolit tekutou formu vitamínu D. Na našem trhu produktů v této formě nalezneme jen několik. Cena takových produktů je zákonitě vyšší než u tabletových forem, ale výrobní proces je mnohem náročnější než u běžných kapslí či tablet. Kdo tedy chce kvalitu a získat maximum nesmí se bát investovat do svého zdraví. My jsme nedávno zařadili do našeho sortimentu i doplňky německé společnosti YPSI, která vyrábí vitamin D3 spolu s K2 rozpuštěný v kvalitním MCT oleji, který zvyšuje jeho vstřebatelnost - YPSI D3/K2 Komplex - 30 ml.

Produktové okénko (41)

Posílená imunita, ale nejen to!

Vitamín D se může pyšnit celou řadou pozitivních účinků. Mezi ty nejdůležitější patří:

  • posiluje imunitní systém - Zvyšuje odolnost proti virům i akutním respiračním onemocněním
  • snižuje riziko rozvoje nádorů (nádory prsu, tlustého střeva, prostaty)
  • ochrana před kardiovaskulárními onemocněními
  • rozvoj a údržba kostní tkáně a svalů – nedostatek vitamínu D vede ke kostním ztrátám, odvápnění což vede k častým zlomeninám. Bez vitaminu D3 (spolu s K2) totiž nemůže docházet ke správnému vstřebávání vápníku!
  • nízká hladina vitamínu D zvyšuje krevní tlak

Přestaň se schovávat, začni bojovat

O účinnosti nošení roušek, se vedou neustálé spory. V čem mají ale všichni jasno, je to, že silný imunitní systém, je to co každého opravdu nejvíce ochrání. Když budeme mít dobrý stav imunity, tak předejdeme infekci jako takové, a určitě budeme mít větší šance "přežít", i když před námi někdo kýchne nebo nedodržuje základní hygienické návyky a prská viry na své okolí. 

pexels-jill-wellington-39853

I když sluníčko venku nesvítí, ty se jako sluníčko budeš usmívat

Vitamín D kromě již výše uvedených účinků pozitivně ovlivňuje mozek. Zlepšuje totiž náladu a pozitivní pohled na svět, proto se mimo jiné suplementace vitamínem D používá jako podpůrná část léčby při depresí.

TIP: Super volbou může být i produkt z dílny Aleše Lamky Vitamín D3 200 cps – Titánus. Za malé peníze dostaneš spoustu vitaminu D3!

Při pravidelném užívání vitamínu D nejen, že se nebudete muset bát vyjít mezi lidi a zacvičit si, protože váš imunitní systém bude posílen. Také se budete cítit lépe po psychické stránce. Takže pochmurné počasí podzimu ani neustálá protikoronavirová opatření vám náladu kazit nebudou!