Stimulanty! Proč fungují a je dobré je používat?

Nakopávače, stimulanty, pumpy a podobně. Každé slovo znamená něco malinko jiného, ale všechny patří do jedné velké kategorie: Před tréninkové (pre-workout) doplňky. V čem spočívá jejich efekt, fungují vůbec a je dobré je brát z hlediska zdraví? O tom je dnešní článek!

Pre-workout doplňky mají zřejmý účel – zvýšit tvou energii, sílu a rozproudit krev ve tvých žilách, dostat z tebe maximum, a zvednout tak kvalitu tvého tréninku. Z tohoto důvodu obsahují stimulanty nejčastěji:

 • Kofein, notoricky známý stimulant nervového systému jako základ těchto doplňků i efektů kávy. Zvyšuje koncentraci, krátkodobě odvrací únavu a přináší nával energie, dobré nálady a pozitivní motivace, což se před tréninkem hodí.
 • Taurin, též energizující látka zvyšující koncentraci. Kombinace s kofeinem má navíc synergický efekt, tedy zesiluje účinky těchto látek.

coffee-beans-1695052

Dále se v pre-workoutech vyskytuje několik aminokyselin a jejich derivátů, jako je nejčastěji:

 • beta-alanin a citrulin malát, které obecně podporují svalovou vytrvalost a oddalují únavu
 • arginin je zodpovědný za vznik oxidu dusnatého (NO) a jeho přítomnost ve svalech, čímž stimuluje rozšíření cév a efekt napumpování. Dále mimo jiné podporuje tvorbu růstového hormonu a hraje roli při produkci energie ve svalech.

Látkou, kterou jsou stimulanty často doplněny, je

 • kreatin, který prokazatelně pomáhá zvyšovat krátkodobou sílu, protože se zapojuje do produkce ATP, látky zprostředkující okamžitou energii tělu.

Většina pre-workoutů je dále doplněna dalšími vhodnými látkami pro zvyšování metabolismu tuků, a tedy podporu jejich spalování (synefrin, extrakt z chilli kapsaicin, extrakt ze zeleného čaje), vitaminy pro celkovou podporu funkcí organismu a podobně. I tyto látky mají v doplňcích svůj význam, ovšem nejsou pro jejich hlavní funkce zásadní.

Stimulanty a nakopávače jsou suplementy, jejichž efekt skutečně pocítíš a rozhodně mají v tréninku své místo. Výkon sportovce je totiž vždy extrémně ovlivněn jeho psychikou. S dobrou náladou a pozitivní energií toho zvedneš určitě víc, než když zrovna nemáš den. Obsažené látky navíc dosahují relativně vysokých dávek a podporují nejen tělesnou, ale i mozkovou aktivitu na více úrovních, nejen při tréninku.

man-holding-barbell-1431282

Je dobré stimulanty dlouhodobě užívat?

Ano, ale s přestávkami. Na některé látky, zejména tedy kofein, si můžeš vytvořit závislost. Nadměrná, respektive příliš častá konzumace kofeinu (včetně toho v kávě) vyčerpá tvé adrenální žlázy – nadledvinky, které produkují hormony zodpovědné za nával energie a aktivaci organismu. Když k takovému vyčerpání dojde, přestaneš účinky kofeinu cítit, a naopak začneš vnímat silné energetické propady, kterým se budeš snažit vyhnout jen dalším šálkem kávy nebo vyšší dávkou stimulantu. A to rozhodně není v pořádku, v takovém případě je na místě dát si od kofeinu pauzu. Při dodržení přestávek pro odpočinek jsou však látky ve stimulantech z dlouhodobého hlediska pro tělo prospěšné.

 

Pojďme se podívat na několik konkrétních pre-workoutů a jejich složení:

Pre-workout pro pořádné nakopnutí do tréninku: Thor – GymBeam

Klasický, populární pre-workout s cílem dostat z tebe pořádný výkon a udělat z tebe bestii, a to zejména v posilovně. Obsahuje:

 • Beta alanin, Citrulin malát, Arginin-Alfa-ketoglutarát které oddalují únavu, zvyšují vytrvalost a napumpování
 • Taurin a kofein ve vysoké dávce
 • Glycerol monostearát, který způsobuje maximální napumpování svalů zadržením vody
 • Niacin (vitamin B3) pro podporu nervového systému

A také zajímavou látku pro podporu celkové vitality, činnosti nervové soustavy a odolnosti organismu, prášek z kořene sibiřského ženšenu.

thor + vitargo

TIP: Verze Thor Fuel + Vitargo® navíc obsahuje sacharid, který poslouží jako rychlý zdroj energie.

Napumpování, nabuzení a spalování tuků současně:Titánus RISEandSHINE

Stimulant našeho partnera Aleše Lamky, který je zaměřen na pořádné napumpování během tréninku, podporu spalování a nabuzení stavu Superhumana. Obsahuje proto:

 • Extrakt ze zeleného čaje a synefrin a tyrosin, který zvyšuje účinek předchozích dvou látek i tvou náladu
 • Taurin, kreatin, citrulin, beta alanin pro pořádné napumpování, svalový růst a energii při tréninku
 • Vitaminy B3, C a B12 jako antioxidanty, podpora imunity a regenerace

3728

Stimulant, spalovač, navíc s BCAA: Agressive Pre od Prom-in Essentials

Látkami nabytý pre-workout s obsahem BCAA pro extra anabolický účinek a ochranu svalové hmoty. Doporučujeme do diety kvůli obsahu spalovačů a ochranné funkci BCAA. Proti výše zmíněným ale obsahuje také:

 • DMAE a cholin – látky zlepšující funkce mozku (jako je paměť a koncentrace) s neuroprotektivními účinky – patří do skupiny nootropik.

aggresive pre

Hormonální optimalizátor a stimulant bez kofeinu: Brainmax 3.0 Anabolic Dagger

Opravdu zajímavý doplněk, který je zaměřen nejen na zvýšení motivace do tréninku, výkonnosti, napumpování, ale zároveň efektivně zvyšuje a optimalizuje hladinu testosteronu. Díky absenci kofeinu a přítomnosti jiných látek tě "nenakopne", ale spíše pozitivně a především stabilně naladí na trénink! Důležitá hormonálně optimalizační funkce je pak způsobená především těmito látkami:

 • Maca, Tribulus terrestris a pískavice řecké seno a karnitin tartrát které stimulují tvorbu testosteronu a podporují sexuální zdraví u mužů
 • Zinek bisglycinát, často nedostatkový minerál extrémně důležitý (nejen) pro mužské zdraví

Nenech se zmát, Anabolic dagger je však díky dalším látkám (diindolylmethan) vhodný i pro ženy, protože i jim pomáhá vybalancovat hormonální rovnováhu.

9893

Na FUBO.cz najdeš v jedné kategorii se stimulanty zároveň i anabolizéry. To jsou suplementy zaměřené na regeneraci a růst svalové hmoty založené na obsahu BCAA a dalších aminokyselin a případě sacharidech. O těch zase příště!

Autor: Honza Čížek