Stimulanty! Proč fungují a je dobré je používat?

Nakopávače, stimulanty, pumpy a podobně. Každé slovo znamená něco malinko jiného, ale všechny patří do jedné velké kategorie: Před tréninkové (pre-workout) doplňky. V čem spočívá jejich efekt, fungují vůbec a je dobré je brát z hlediska zdraví? O tom je dnešní článek!

Pre-workout doplňky mají zřejmý účel – zvýšit tvou energii, sílu a rozproudit krev ve tvých žilách, dostat z tebe maximum, a zvednout tak kvalitu tvého tréninku. Z tohoto důvodu obsahují stimulanty nejčastěji:

 • Kofein, notoricky známý stimulant nervového systému jako základ těchto doplňků i efektů kávy. Zvyšuje koncentraci, krátkodobě odvrací únavu a přináší nával energie, dobré nálady a pozitivní motivace, což se před tréninkem hodí.
 • Taurin, též energizující látka zvyšující koncentraci. Kombinace s kofeinem má navíc synergický efekt, tedy zesiluje účinky těchto látek.

coffee-beans-1695052

Dále se v pre-workoutech vyskytuje několik aminokyselin a jejich derivátů, jako je nejčastěji:

 • beta-alanin a citrulin malát, které obecně podporují svalovou vytrvalost a oddalují únavu
 • arginin je zodpovědný za vznik oxidu dusnatého (NO) a jeho přítomnost ve svalech, čímž stimuluje rozšíření cév a efekt napumpování. Dále mimo jiné podporuje tvorbu růstového hormonu a hraje roli při produkci energie ve svalech.

Látkou, kterou jsou stimulanty často doplněny, je

 • kreatin, který prokazatelně pomáhá zvyšovat krátkodobou sílu, protože se zapojuje do produkce ATP, látky zprostředkující okamžitou energii tělu.

Většina pre-workoutů je dále doplněna dalšími vhodnými látkami pro zvyšování metabolismu tuků, a tedy podporu jejich spalování (synefrin, extrakt z chilli kapsaicin, extrakt ze zeleného čaje), vitaminy pro celkovou podporu funkcí organismu a podobně. I tyto látky mají v doplňcích svůj význam, ovšem nejsou pro jejich hlavní funkce zásadní.

Stimulanty a nakopávače jsou suplementy, jejichž efekt skutečně pocítíš a rozhodně mají v tréninku své místo. Výkon sportovce je totiž vždy extrémně ovlivněn jeho psychikou. S dobrou náladou a pozitivní energií toho zvedneš určitě víc, než když zrovna nemáš den. Obsažené látky navíc dosahují relativně vysokých dávek a podporují nejen tělesnou, ale i mozkovou aktivitu na více úrovních, nejen při tréninku.

man-holding-barbell-1431282

Je dobré stimulanty dlouhodobě užívat?

Ano, ale s přestávkami. Na některé látky, zejména tedy kofein, si můžeš vytvořit závislost. Nadměrná, respektive příliš častá konzumace kofeinu (včetně toho v kávě) vyčerpá tvé adrenální žlázy – nadledvinky, které produkují hormony zodpovědné za nával energie a aktivaci organismu. Když k takovému vyčerpání dojde, přestaneš účinky kofeinu cítit, a naopak začneš vnímat silné energetické propady, kterým se budeš snažit vyhnout jen dalším šálkem kávy nebo vyšší dávkou stimulantu. A to rozhodně není v pořádku, v takovém případě je na místě dát si od kofeinu pauzu. Při dodržení přestávek pro odpočinek jsou však látky ve stimulantech z dlouhodobého hlediska pro tělo prospěšné.

 

Pojďme se podívat na několik konkrétních pre-workoutů a jejich složení:

Pre-workout pro pořádné nakopnutí do tréninku: Thor – GymBeam

Klasický, populární pre-workout s cílem dostat z tebe pořádný výkon a udělat z tebe bestii, a to zejména v posilovně. Obsahuje:

 • Beta alanin, Citrulin malát, Arginin-Alfa-ketoglutarát které oddalují únavu, zvyšují vytrvalost a napumpování
 • Taurin a kofein ve vysoké dávce
 • Glycerol monostearát, který způsobuje maximální napumpování svalů zadržením vody
 • Niacin (vitamin B3) pro podporu nervového systému

A také zajímavou látku pro podporu celkové vitality, činnosti nervové soustavy a odolnosti organismu, prášek z kořene sibiřského ženšenu.

thor + vitargo

TIP: Verze Thor Fuel + Vitargo® navíc obsahuje sacharid, který poslouží jako rychlý zdroj energie.

Napumpování, nabuzení a spalování tuků současně:Titánus RISEandSHINE

Stimulant našeho partnera Aleše Lamky, který je zaměřen na pořádné napumpování během tréninku, podporu spalování a nabuzení stavu Superhumana. Obsahuje proto:

 • Extrakt ze zeleného čaje a synefrin a tyrosin, který zvyšuje účinek předchozích dvou látek i tvou náladu
 • Taurin, kreatin, citrulin, beta alanin pro pořádné napumpování, svalový růst a energii při tréninku
 • Vitaminy B3, C a B12 jako antioxidanty, podpora imunity a regenerace

3728

Stimulant, spalovač, navíc s BCAA: Agressive Pre od Prom-in Essentials

Látkami nabytý pre-workout s obsahem BCAA pro extra anabolický účinek a ochranu svalové hmoty. Doporučujeme do diety kvůli obsahu spalovačů a ochranné funkci BCAA. Proti výše zmíněným ale obsahuje také:

 • DMAE a cholin – látky zlepšující funkce mozku (jako je paměť a koncentrace) s neuroprotektivními účinky – patří do skupiny nootropik.

aggresive pre

Hormonální optimalizátor a stimulant bez kofeinu: Brainmax 3.0 Anabolic Dagger

Opravdu zajímavý doplněk, který je zaměřen nejen na zvýšení motivace do tréninku, výkonnosti, napumpování, ale zároveň efektivně zvyšuje a optimalizuje hladinu testosteronu. Díky absenci kofeinu a přítomnosti jiných látek tě "nenakopne", ale spíše pozitivně a především stabilně naladí na trénink! Důležitá hormonálně optimalizační funkce je pak způsobená především těmito látkami:

 • Maca, Tribulus terrestris a pískavice řecké seno a karnitin tartrát které stimulují tvorbu testosteronu a podporují sexuální zdraví u mužů
 • Zinek bisglycinát, často nedostatkový minerál extrémně důležitý (nejen) pro mužské zdraví

Nenech se zmát, Anabolic dagger je však díky dalším látkám (diindolylmethan) vhodný i pro ženy, protože i jim pomáhá vybalancovat hormonální rovnováhu.

9893

Na FUBO.cz najdeš v jedné kategorii se stimulanty zároveň i anabolizéry. To jsou suplementy zaměřené na regeneraci a růst svalové hmoty založené na obsahu BCAA a dalších aminokyselin a případě sacharidech. O těch zase příště!

Autor: Honza Čížek

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení