Kreatin jako doplněk stravy

Už jste o něm slyšeli nebo přemýšlíte nad jeho užíváním a nejste si jisti, jestli to pro vás má význam? Podíváme se nyní tedy na to, co to vlastně je a proč je pro nás důležitý.

Kreatin je kyselina, kterou si naše tělo vyrábí samo a to zejména z hovězího a vepřového masa. Jeho úkolem je zásobovat energií naše svalové a nervové buňky. Což je opravdu důležitá funkce. Zvlášť pokud máte za cíl na sobě opravdu makat tak, aby to bylo vidět. Následně se kreatin mění na kreatinin, který tělo přes ledviny vyplaví zase ven. 

Pro sportovce je tedy významný tím, že dodává sílu svalům a tím zvyšuje i výkon. Může se také zdát, že nabývá i svalová hmota, ale je to tím, že kyselina více zadržuje vodu ve svalech.

Proces vytváření kreatinu pouze z masa, ale pořádným dříčům nestačí a tak se obrací k doplňkům stravy.

A jaké varianty můžete na trhu najít?

  • Nejběžnější formou je čistý kreatin monohydrát, který v sobě nemá žádné přídavky. Prodává se nejčastěji v podobě prášku nebo tablet. Tuto čistou formu lze užívat pravidelně, bez přerušování a stále si tak udržovat energii ve svalech. Na našem webu najdete širokou škálu výrobků. Nejprodávanějším produktem je třeba Supreme creatine, čistý kvalitní kreatin, který byl testován i na nečistoty a skvěle se rozpouští ve vodě.
  • Další variantou je Kre-alkalyn, speciálně upravený kreatin pro jeho maximální výtěžnost a udržitelnost. Jeho pH je vyšší než u klasického monohydrátu a tím zabraňuje přeměně v kreatinin. K mání je opět ve formě prášku nebo tablet. 
  • Dále existuje na trhu takzvaný kreatin ethyl ester. Vyrábí se pomocí reakce kyseliny karboxylové s alkoholy. Na tuto variantu je ale spoustu rozporuplných názorů. Po vstřebání vzniká čistý kreatin a alkohol methanol nebo ethanol. Kreatin se rychleji mění na kreatinin a alkohol navíc zatěžuje játra. 
  • Kromě výše zvýšených možností jsou i různé více složkové výrobky

A jak je to s dávkováním?

Prášek 

U každého produktu je to jiné. Zejména pak záleží na tom, co máte právě za cíl nebo jak náročné jsou vaše tréninky. Obecně však platí, že se první týden až dva dávkuje větší množství (4x5g denně), to proto aby se do svalů dostala síla rychleji. Následně se dávka snižuje, cca 4-5g před tréninkem a 4-5g po tréninku. V netréninkových dnech stačí jedna dávka o 4g, pro udržení energie.

Tablety 

U tablet je to více různorodé a vždy záleží na výrobci.

Všeho moc škodí 

Mějte však na paměti, že vysoký příjem kreatinu zvyšuje i hladinu kreatininu, čímž se zatěžují ledviny. Zároveň se produkt nedoporučuje mladistvým nebo těhotným ženám.