Litinový, závodní nebo práškovaný? Aneb jaký kettlebell si vybrat

Kdo by to byl řekl, že koule s uchem, která se používala již v 18. století v carském Rusku mezi vojáky, bude slavit takové úspěchy i dnes. Ale je tomu tak! Díky specifickému tvaru kettlebellu (KTB) Vám totiž umožní provádět neomezené množství cviků, jako jsou trhy, swingy, tlaky, dřepy, nadhozy, mrtvé tahy a další. Řadí se tak mezi univerzální pomůcku, se kterou mohou cvičit muži i ženy, a pomocí které nejen, že zlepšíte svalovou sílu, ale i flexibilitu, střed těla i držení těla.

A jak vybrat ten správný kettlebel?

Před samotnou koupí je důležité si ujasnit, kde s kettlebelem budu cvičit, jak často s ním budu cvičit, jak zdatný sportovec již sem, ale i jaké jsou mé finanční možnosti. V ideálním případě je také vhodné si před pořízením vlastního KTB vyzkoušet a „ohmatat“ kettlebel buď ve fitku, nebo u někoho, kdo ho má již doma. Při výběru se zaměřte především na:

  • MATERÁL – Nejlevnější, ale také nejméně odolný materiál, ze kterého se KTB, vyrábí je plast vyplněný betonem či. Ten Vám ale nedoporučujeme, jelikož velké váhy KTB mají příliš velké, nepraktické rozměry a velmi často praskají. Mnohem vhodnější jsou tedy KTB kovové.
  • VÁHA – Pro ženy se obvykle doporučuje váha od 4 do 12 kg, pro muže od 12 kg výše. Vše samozřejmě záleží na Vaši kondici a stylu cvičení. 
  • MADLO – Zde se zaměřte hned na několik věcí. Na průměr madla – ideální jsou v tomto ohledu závodní kettlebelly, které mají vždy stejnou velikost bez ohledu na hmotnost. Nemusíte se tedy trápit s malými průměry madel lehčích KTB. Dále je to materiál madla. Madlo by mělo dobře padnou do ruky tak, aby se minimalizovalo riziko jeho vyklouznutí. Důležité také je, aby bylo madlo dostatečně velké, tedy poskytovalo dostatek prostoru pro úchop celou dlaní nejen z vrchu, ale i z boků (nedostatkem prostoru kolem madla trpí některé zpravidla levnější kettlebelly ze supermarketů apod.)  Pozor také na vroubkované madlo. Jelikož se KTB při cvičení v dlani mírně pohybuje a protáčí, vroubky by mohly napáchat více škody než užitku.

Toto jsou základní 3 věci, které byste měli při výběru zohlednit.

A jaké druhy kettlebelů u nás najdete?

Litinové Kettlebely společně s Powdercoated KTB patří mezi levnější variantu. Oproti plastovým KTB jsou mnohem kvalitnější. Mají klasický černý design a dobře se drží, neboť i lehčí varianty mají madlo dostatečně prostorné. Hodí se zejména do domácích posiloven, když nechcete za vybavení utrácet statisíce, ale i přesto si dopřát kvalitní a plnohodnotný trénink.

Cena: od 349 do 2789 Kč (8 kg 699 Kč)

Jak již bylo výše zmíněno i tyto KTB patří ty mezi levnější, což ale neubírá ne jejich kvalitě! Díky jejich speciální povrchové úpravě jsou odolné vůči oděrům, nekloužou se v dlani a vy si tak můžete být v úchopu mnohem jistější. Kettlebelly jsou vyrobeny z litiny a jsou označeny barevnými proužky pro snadnou a rychlou orientaci při výběru hmotnosti. Mají rovnou širokou základnou a využití najdou také zejména v domácích posilovnách nebo i fitcentrech.

Cena od 699 do 2599 Kč ( 8 kg 699 Kč )

  • Soutěžní kettlebelly 

Největší výhodou soutěžních KTB je jejich vždy stejná velikost. Každý KTB má stále stejné rozměry, to znamená že osmikilovka má stejné rozměry jako dvacetikilovka nebo třeba i osmačtyřicetikilovka. Příliš malé, nebo naopak příliš velké a tlusté madlo, které zabraňuje obtáčení KTB kolem ruky, rozhodně není u těchto kettlů problémem. Soutěžní KTB jsou určeny převážně pro crossfitové tělocvičny a závody, ale pokud si chcete domů dopřát opravdu vysoce kvalitní a profesionální vybavení jsou tyto kettly vhodné právě pro vás. Na našem eshopu naleznete soutěžní kettlebely od dvou výrobců: 

Kettlebell Crossmaxx  4 - 48 kg

Všechny tyto kettly mají průměr úchopu 33 mm, výšku 280 mm a průměr koule 210 mm. Nemusíte se bát, že budete zdlouhavě hledat hmotnost KTB, protože jednotlivé hmotnosti jsou barevně rozlišeny, takže hned na první pohled budete vědět, jaký kettlebell si berete. Všimněte si též, že madlo soutěžních kettlebellů není vypouklé do stran.

Cena: od 1690 do 9990 Kč ( 8 kg 1390 Kč )

Kettlebelly StrongGear 

Oproti předchozím KTB mají tyto, od značky StrongGear, jednu speciální věc. A to ergonomické prohlubně na předloktí. Při cvičení se totiž KTB často opírá o předloktí. Což s rostoucí hmotností kettlu pěkně bolí. Díky těmto prohlubním se váha kettlebelu rozloží na větší plochu předloktí. Tím pádem je cvičení pohodlné bez bolesti. Nejen díky této vychytávce patří KTB od značky StrongGear mezi nejoblíbenější. Jejich kettlbely jsou totiž vyrobeny z kvalitní litiny, která vydrží desítky let. Kettlebely jsou dobře opracované, vyvážené a díky speciální povrchové úpravě StrongSurface s jemnou strukturou je úchop jejich velmi příjemný a pevně drží. Pro rychlé a snadné váhové rozlišení, jsou i zde přidané barevné proužky + číselné označení na každém kettlu. 

Cena: od 890 do 5990 Kč ( 8 kg 890 Kč )

Tak už máte vybráno? Pokud ano, a chcete s kettlebelem cvičit doma rozhodně vám doporučujeme si pořídit i fitness podlahu, která tlumí dopady.

Tým FUBO