Posila týmu FUBO Markéta Baginská - Rozhovor 1. část

Motto FUBO Fitness? Ve zdravém a funkčním těle zdravý duch!  A protože rádi spolupracujeme s lidmi kteří jsou vyznavači stejného pohledu na sport, představujeme novou posilu týmu FUBO Fitness: kondiční a fitness trenérku, OCR závodnici a sportovkyni všech talentů - Martkétu Baginskou, kterou možná spíše znáte pod instagramovým nickem dumbbell.and.broccoli.

Abyste věděli, s kým máte tu čest, připravili jsme s Markétou rozhovor a tohle je jeho první část. Dozvíte se, jak se Markéta dostala ke sportu, jak vypadají její dny a jaký má pohled na život. Tak vzhůru do toho!

markéta s pneumatikou

Markét, můžeš se nám pro začátek krátce představit?

Mé jméno je Markét Baginská – někomu bližší přezdívka Bagi, pro některé brokolička. Jsem obyčejná holka z vesnice, která propadla lásce ke dřině, těžkým tréninkům a sportu jako jednomu velkému celku. Ať už hory, stadion, bazén či posilovna. Jednoduše mi veškerý pohyb přirostl k srdci a já si už nedovedu představit jediný den bez.

V roce 2015 jsem úspěšně absolvovala svůj trenérský rekvalifikační kurz a začala se naplno věnovat své kariéře. Působím jako osobní fitness a kondiční trenér v Ostravě a předcvičuji řadu skupinových lekcí.

provaz n a hřišti

Víme o tobě, že ráda a hodně běháš. Jak dlouho už běháš?

U sportovních aktivit jsem s tátou trávila celé dětství. Ať už na kole na vesnici, v alpách na lyžích, v tatrách na túrách, či v hale při hře badmintonu, Avšak k běhu jsem se dostala až v 16 letech – tedy 5 let zpátky.  Po roce závodění jsem měla pauzu téměř až do letošního roku, kdy jsem se na závodní lajnu postavila znovu.

Co nebo kdo tě k běhu přivedl?

Bylo mi 15 let, když jsem se na sebe podívala do zrcadla a řekla si, že takhle to jako opravdu dále nejde. Zvedla jsem zadek, obula mamčiny staré tenisky a šla běhat. Nevěděla jsem sice jak ani kde, ale vyběhla jsem.

Běh mi přišel jako skvělá cesta, jak dostat tělo do kondice a shodit tak přebytečné kilogramy. A taky že byla. Hrozně mě běhání chytlo a já měla po pár měsících o 10 kilogramů méně.

Ztráta této „vesty“ přispěla také k lepším výsledkům. Šlo mi to lehce, tak nějak „samo“. Netrvalo to dlouho a já se začala soustředit na výsledky a časy, které mě neustále bavilo předhánět.

Po pár měsících běhání jen tak sama pro sebe, jsem se rozhodla přihlásit na svůj první závod. Tím byl NN Run v roce 2014 na trati 10 km. Aniž bych si uvědomila, že jsem svůj první závod zvládla, stála jsem na podiu se svou první bronzovou medailí!

V tu chvíli jako by se se závody roztrhl pytel, stála jsem na závodní lajně každý víkend a o chvíli později už vyhrávala závod co závod.  Dokonce se mi povedlo vyběhat si svůj osobní rekord na trati 10 kilometrů, a to v čase 37:50. Na těch 25 okruhů na běžeckém ovále budu vzpomínat už zřejmě navždy :-D.

markéta spartan finisher

Jak vypadá tvůj typický den?

Pondělí až pátek je to vždy šílený kolotoč :-D.  Člověk brzy ráno vstane, vypije vlažnou vodu s citronem, dá si všechny možné vitamíny a vyráží v 7:00 trénovat na stadion. Konkrétně se v těchto prvních fázích zaměřujeme na rychlost. Kolem 9:00 jsem většinou hotová, dopřeji si dobrou snídani a po hodince této siesty utíkám do práce za klienty. Ve fitku trávím, dá se říct, celý zbytek dne. Vždy si však najdu skulinku na to, abych zvládla i druhý, volnější trénink. A to buď ve volném čase mezi klienty nebo pozdě večer, když dorazím domů :-). Poté už jen večeře a spát.

Víkendy jsou různé – buď je trávím na závodech, nebo si užívám toho víkendového „nepracovního“ relaxu delším spánkem a konečně nikde neuspěchaným volným časem na trénink. Ideálně v jiném prostředí, než tomu bývá přes týden – tedy na horách nebo u nás na vesnici. A zbylý čas věnuji samozřejmě rodině a společnému víkendovému obědu, jako to máme zvykem. 

protahování na dráze

Pověz nám, které tři slova nebo vlastnosti tě vystihují a proč?

Jsem na sebe hodně přísná. Nedívám se na výsledky ostatních, bojuju zejména sama se sebou. A když mi něco nejde, zatnu zuby a nehty, abych docílila toho, co chci. Mám na sobě ráda takový ten „drive“ – zápal obětovat v tu chvíli všechno proto, co právě chci. Jsem realistická a jsem si vědoma všech svých slabin a vím, že je co zlepšovat. Ale vím, že s mou vytrvalostí a chutí do tohoto sportu z nich udělám jednou přednosti.

Co mám na sobě ráda – (ano, musíme si říct, co na sobě máme rádi ne? :-)“ je asi to, že jdu do každého tréninku s úsměvem. A to, i když netrhám zrovna své rekordy a třeba mi to vůbec nejde. Pozitivní přístup je klíč ke štěstí ????.

Co bych z mých slabších stránek zmínila je asi to, že jsem hodně tvrdohlavá a pokud si vše neodzkouším na vlastní kůži, nebudu věřit nikomu.

Markét, prozatím děkujeme. Na další část rozhovoru se můžete těšit v dalším článku!

Sledujte Markétu na Instagramu a Facebooku! Markéta Vám poradí, jak používat naše pomůcky na cvičení!