Posila týmu FUBO Markéta Baginská - Rozhovor 2. část

Zdravíme u pokračování rozhovoru s Markétou Baginskou – univerzální atletkou, OCR závodnicí, trenérkou a celkově sportovní nadšenkyní. V druhé části našeho rozhovoru si přečtete něco Markéty o sportovní filozofii a tréninku, popovídáme si o překážkových závodech a vyzpovídáme Markétu o tom, jak na takové závody trénovat!

Jdem na to.

Na úvod – proč ses rozhodla spolupracovat právě s námi?

Na eshop FUBO jsem narazila již pár měsíců zpátky, když  jsem sháněla masážní válec. Jsem si vědoma, jak moc je regenerace důležitá, a chtěla jsem to nejlepší. To mi společnost FUBO ihned poskytla. Také jsem v rámci nákupu narazila na plno dalších regeneračních pomůcek, které v mé zasloužené po tréninkové regenerační chvilce ráda využiji.

Také sem moc ráda, že právě já jsem mohla navázat spolupráci s lidmi, kteří své práci rozumí a navíc mají produkty, které mi pomůžou v mé přípravě, a rovnou v top kvalitě.

Do budoucna plánujeme také další spolupráce – ve formě workshopů a podobně. Ale o tom Vám řekneme více jindy.

markéta v lese

Můžeš nám stručně popsat tvou filozofii zdravého životního stylu?

Sport, pohyb a zdravý životní styl se stal nejen mým koníčkem, ale každodenní součástí mého života. Vaření zdravého jídla a trénování pro mě není v žádném případě obtíž, ba naopak mi tohle vše přináší radost, psychické uvolnění a s po tréninkovými endorfiny také i pozitivní přístup k životu samému.

 Zkrátka se řídím motem „Motivace je to, díky čemu začnete. Zvyk je to, díky čemuž v tom budete pokračovat.“

Jak často trénuješ a co tvé tréninky obsahují?

Trénuji každý den a zhruba 5 dní v týdnu dvojfázově – a když mám náhodou volné odpoledne, stejně si zajedu na kolo, brusle či pohoupat se na hrazdách do gymu :-).

Soustředím se především na běžeckou přípravu – s tou mi pomáhá Jakub Ševčík z SSK Vítkovice. Ranní fáze trénujeme většinou společně a soustředíme se především na rychlost – jednou to jsou dlouhé úseky s krátkými pauzami, po druhé zase hromada sérií sprintů či intervalové výběhy kopců.

Odpolední tréninky si vždy užívám se sluchátky a nikdy nespěchám. Když to jde, běžím rychle, když ne, neřeším to a jen se ploužím, protože vím, že ráno jsem si odmakala a teď si to loudání zasloužím :-).

Když nemám v plánu druhou běžeckou fázi, užívám si volné cvíčo ve fitku či na workoutových hřištích.

spartan race finish

Co to je OCR a jak ses k nim dostala?

OCR, v celém znění – Obstacle Course Racing je sport, v kterém závodníci musí v běhu překonávat překážky různého druhu.  Může to být plazení v bahně, přelézaní vysokých zdí, přenášení těžkých břemen, brodění se rybníky, přeskoky přes oheň a podobně. 

Překážkové závody se v ČR staly fenoménem několika posledních let a získávají značně na popularitě. Pokud bychom se podívali podrobněji do historie, zjistíme, že se vlastně nejedná o úplnou novinku, ale že již v minulosti byli vojáci v rámci výcviků nuceni zdolávat řadu podobných, přírodních překážek.  

K OCR závodům jsem se dostala náhodou. Chtěla jsem se trošku odreagovat od klasických závodů, a tak jsem zkusila Spartana (Spartan Race), ve kterém se mi dařilo, a už jsem u něj zůstala ????

Pro koho jsou Spartan Race, Gladiator Race, Predator Race a další překážkové závody určené?

Zkrátka pro všechny, protože se v nich může najít opravdu každý. Ať už jste profík a budete to brát vážně, rekreační běžec, nebo snad jen tatínek, který chce manželce s dětmi ukázat, že na to má ????.

Navíc se už ve většině případů na závodech organizují také dětské závody. Tedy ze závodu může být skvělý aktivní rodinný výlet s hromadou zážitků. A bahna ve vlasech – samozřejmě :-D

spartan race ve vodě

Máš nějaké konkrétní tipy, jak se připravit na překážkové závody?

Za prvé to bude běh, za druhé trénink síly horní části těla, úchopu a rovnováhy.

Závody se často odehrávají v těžkých terénech, ski areálech či chráněných oblastech, a to ve vzdálenostech v od 5 km až po 50 kilometrové závody. Tedy mít odběhanou řadu kilometrů v správně sestaveném tréninkovém plánu bude patřit k jednomu z nejdůležitějších faktorů.

Za další je to trénink překážek. Na překážkách potřebujete především sílu v úchopu – a k tomu řeknu jen jediné a rovnou třikrát. HRAZDA, HRAZDA, HRAZDA ???? Houpat se, zkoušet různé druhy visu, gymnastické kruhy a podobně.

Na závěr nám, prosím, pověz, jaké je tvé motto?

Motto to sice není, ale stále se držím toho, co řekl Ektor : „ Jednou to budem mít  „
Jinak tedy tohle: „Motivace je to, díky čemuž začnete. Zvyk je to, díky čemuž v tom budete pokračovat.

Markéto, moc ti děkujeme za vyčerpávající rozhovor. Přejeme ti hodně sportovních úspěchů, snadnou regeneraci s využitím našich pomůcek a těšíme se na další spolupráci!

Markétu určitě sledujte na Instagramu i na Facebooku, kde najdete plody naší spolupráce - rady a tipy, jak využívat naše pomůcky pro cvičení!