Nejlepší pomůcky pro překážkové závody

Spartan Race, Predator Race, Gladiator Race, Army Run a další. Nový druh závodů, který láká komplexní sportovce po celém světě a trhá rekordy v počtu zúčastněných. Ať už jde konkrétně o kterýkoliv název, všechny mají společné jedno: Běh, překážky, kopce, bahno. Tato nově vzniklá sportovní disciplína se nazývá OCR (Obstacle Course Racing) neboli česky překážkové závodění a testuje od A do Z fyzické schopnosti běžců

michal1

foto: Predator Race

Trénink závodníků OCR – Co je potřeba?

První v řadě je samozřejmě vytrvalostní běh. Ne však silniční, ale náročný běh nepříznivým terénem, kde je důležité se adaptovat na rozdílné tempo, stoupání a délku kroku. Další důležitou součástí je síla, kterou závodníci zužitkují například při nošení pytlů s pískem, tahání závaží a podobně. Na sílu navazují „funkčně-silové“ dovednosti zahrnující šplh na laně, ručkování, přitahování a přelézání a velmi důležitou roli hraje i síla úchopu, neboť nějaký druh lezeckých překážek bývá pořadateli velmi oblíbený.

Závodníkovo tělo by tedy mělo být multifunkční stroj, který se nezalekne žádné fyzické překážky. Naštěstí však existuje řada pomůcek, které lze při tréninku na OCR využít a efektivně se připravit na všechny nástrahy. Pojďme si je rozdělit dle zaměření:

  1. Vytrvalost a běh se zátěží

Pro trénink ocelové vytrvalosti v nepříznivých podmínkách se skvěle hodí zátěžové vaky, které disponují úchopy. Perfektní jsou pak přímo bulharské vaky, které jsou ergonomičtější a nabízí ještě více možností využití, jako např. zvyšování síly trupu. Podobně poslouží i posilovací míče.

Pro pořádný trénink, jako je běh a cvičení se zátěží (těžko na bojišti, lehko na cvičišti) skvělé slouží zátěžové vesty, které jsou velmi univerzální a jejich hmotnost lze snadno regulovat.

IMG_20190602_080754

Letos jsme jedním z technických partnerů organizátora překážkových závodů Gladiator Race. Náš stánek s vybavením tak můžete potkat na většině GR závodů :)

  1. Funkční síla, silové dovednosti a úchop

Přímo stvořená pro zdokonalení schopností lezení, úchopu a ručkování jsou pomůcky zvané Pegboard a Campus. Prkno s dírami a vyndavacími kolíky, pomocí kterých můžete šplhat, to je Pegboard. Campus je speciální dřevěná lezecká stěna, po které lezeš jen pomocí prstů. Mrkni níže na shrnující video, ve kterém tyhle pomůcky uvidíš v akci!

Vedle velkých dřevěných pomůcek jsou pro úchop perfektní dřevěné koule různých velikostí. Jednoduše je zavěsíte na hrazdu, kruhy nebo popruhy a můžete posilovat.

DSC_0640

Dřevěné koule v praxi

Pro praktickou, funkční sílu horní poloviny těla pak není lepší pomůcky, než jsou gymnastické kruhy. Cvičení na kruzích zvyšuje sílu tahovou, tlakovou, posiluje úpony a zapojuje stabilizační svalstvo, které je při využívání síly v praxi tolik důležité. Více o kruzích čtěte zde.

  1. Prevence, regenerace a uvolnění

Extrémně důležitá část. Tělo dostává při náročných tréninkách a závodech velmi zabrat, a je nutné se o něj starat. Masážní pomůcky fungují pro aktivaci a zahřátí se před, pro uvolnění pro a urychlení regenerace mezi tréninky či závody.

S protažením a mobilizací pomůžou i odporové gumy menších odporů – červená, černá, popř. světle modrá

GridX+STKx+mbX

Masážní válec GRID X, váleček STK X a míček MBX od značky Triggerpoint

Protože posláním FUBO Fitness je podpora funkčního tréninku a OCR závody jsou takového pohybu krásným příkladem, můžete se těšit na ještě více vybavení, pomůcek a článků zaměřených na toto téma.

Pokud jste z Hradce a nebo okolí a máte zájem trénovat bok po boku dalších nadšenců do OCR, zajděte k nám do FUBO Gymu No. 1 – funkčního gymu plného veškerého vybavení zmíněného v článku a mnohem více. Každé pondělí a středu můžete dorazit přímo na skupinový Gladiator Race Trénink!

rekordní účast

Tréninku zdar!