6 TIPŮ k snídani pro lepší start dne

Jsou dva typy lidí. Jedni snídani berou jako povinnost a zahnání ranního hladu, případně ji kompletně ignorují. Druzí snídani milují a už večer se těší na ranní chvilku pohody u dobrého jídla a šálku čaje nebo kávy. Snídaně se tak stává každodenním rituálem, bez kterého zkrátka nemůžete začít den.

28C48CC4-F5B2-43B5-B765-56F2B08D95D2

Tip: Omeleta na másle se salátem z kadeřávku, mrkve a kozího sýra a trochu rajčátka.

Tento ranní rituál má mnohem větší význam než zaplnění prázdného žaludku. Pojďme se podívat na pět bodů, jejichž dodržování zlepší váš začátek dne, může podpořit vaše zdraví, regeneraci i spalování a pomůže vstát z postele:

  • Věnujte přípravě snídaně náležitou pozornost, udělejte si na ní čas.

Pokud se po ránu cítíte hladoví a potřebujete něco sníst, neodbijte to! Zejména po předcházejícím náročném dni je velmi důležité snídani pojmout jako jedno z hlavních jídel dne a připravit si jej s náležitou péčí a kvalitně.

  • Pořádně si snídani užijte, nalaďte se do nového dne.

Pokud si snídani budete užívat, bude se vám k ní lépe vstávat. Také budete mít lepší náladu do začátku dne, což je velmi důležité. Samozřejmě to souvisí s prvním bodem – užijte si dobře připravenou snídani!

E4BF87A3-79D4-4205-A0A7-F400D16D863B

  • Zkuste omezit sacharidy k snídani – ovesné a jiné kaše, pečivo, sladké pečivo a zákusky.

Sacharidy (resp. cukry) markantně zvyšují hladinu krevního cukru. To po ránu (stejně jako oběd) může způsobit paradoxně únavu, horší soustředění a lenost začít s prací. Zároveň absence sacharidů k snídani může podpořit redukci hmotnosti. Pokud nejste po tvrdém tréninku a nepotřebujete příliš regenerovat, rozhodně to vyzkoušejte!

  • Keep it simple!

Pokud potřebujete být po snídani produktivní v práci nebo se soustředit na studium, snídaně by měla být jednoduchá, složena jen z několika málo druhů potravin. Složité kombinace, zejména takové, které obsahují jak hodně sacharidů, tak tuků, vás unaví. Příkladem tedy mohou být míchaná vejce se šunkou a trochou salátku, ale už bez pečiva. Bílý jogurt s oříšky a lesním ovocem, ale bez vloček. V jednoduchosti je krása!

084527D9-AFEF-47D9-896E-6815453A0ADE

  •  Zkuste snídat kávu s kokosovým olejem nebo máslem.

Pokud potřebujete po ránu načerpat hodně energie, probudit se a být ve střehu celé dopoledne, zkuste do ranní kávy přidat lžičku kokosového oleje a/nebo másla. Tyto tuky nejen, že dávají kávě lahodnou chuť, ale zmírní nástup kofeiunu a prodlouží jeho uvolňování, takže i účinky a energeticky dokážou skvěle pokrýt potřeby organismu, i pokud máte aktivnější ráno a nechcete se zatížit jídlem. Skvělá snídaně i před ranním/dopoledním tréninkem!

  • Pokud nemáte hlad nebo chuť k jídlu, nesnídejte.

Mýtus praví: Snídaně je nutnost.  To je nesmysl. Pokud nemáte potřebu, nejezte. Zkusit můžete kávu s kokosákem anebo klidně jen vodu s citronem (a špetkou himalájské soli). Nezatížený žaludek navíc nezaměstnává tělo a umožňuje vám se lépe soustředit.

coffee-791045_960_720

Experimentujte! Vyzkoušejte různé druhy snídaně a zjistěte, která vám sedí nejvíce. Pokud se rozhodnete nesnídat, pamatujte, že i když je to až oběd, vždy má být první jídlo dne kvalitní!