Proč se mám protahovat?

Mobilita aneb cesta ke zdraví a výkonu!

Protahuješ se rád/a?

To je ale otázka, co? Neexistuje na světě moc lidí, kteří by na takovou otázku odpověděli, že ano.

activity-fitness-leisure-374589

Pokud sportuješ, pravděpodobně vnímáš protahování jako otravnou součást tréninku, kterou zařazuješ tak nějak z donucení a „aby se neřeklo“. A pokud necvičíš, pak jsi možná názoru, že se protahovat nemusíš vůbec. Výjimku možná tvoří dokonale zvyklí gymnasté (a pár dalších druhů sportovců), kteří jsou k protahování vedeni již od malička a bez něj nemohou mít jakékoliv výsledky. Když ale nevyžadujeme od těla gymnastiku, proč bychom se VŠICHNI měli protahovat také?

Protahováním myslíme zvyšování mobility těla. ZACHOVÁNÍ A ZVYŠOVÁNÍ MOBILITY TĚLA JE KLÍČEM KE ZDRAVÍ A FYZICKÉMU VÝKONU.

Proč?

Protože ZTRÁTA MOBILITY VEDE K CHRONICKÝM BOLESTEM, ZRANĚNÍ A NEVYUŽITÉMU POTENCIÁLU TĚLA

athlete-fitness-man-209887

Jako malí jsme mobilní dokonale, to každý ví. Postupem času, jak rosteme, se však tělo začíná adaptovat na okolní podmínky, které už takovou mobilitu nevyžadují. A zde začíná hrát svou hlavní roli náš životní styl. V dnešní době většina lidí svůj běžný den prosedí a pohybu kloubů kolem krajních poloh se tělu příliš nedostává.  Šlachy a svaly se pak zkracují a mobilita kloubů a pohyblivost celého těla se tak snižuje. Tím dochází nejen k omezení fyzických funkcí, neboť svaly nepracují ve svém plném rozsahu, ale i k chronickým bolestem či případně k dalším zdravotním problémům, které jsou spojeny s omezenou funkcí pohybového aparátu.

Přečti si, jak se tělo adaptuje, v tomto článku!

acro-yoga-active-balance-1882005

Protahuj se a zvyš tak svůj výkon!

Kluby a svaly příroda nadesignovala tak, aby pracovaly v celém možném rozsahu pohybu. Když děláš dřepy, je pro tělo přirozené jít až úplně dolů. Když se přitahuješ na hrazdě, měl bys být schopný začínat z plně natažených rukou a končit ideálně s hrudníkem přilepeným k hrazdě (pokud máš dostatek síly, samozřejmě). Pokud ti v provedení kteréhokoliv cviku „něco“ brání a máš pocit, že své tělo do takové pozice nikdy nesložíš, je to „něco“ nedostatek mobility! Mimo to, neúplný rozsah pohybu znamená, že daný sval nedokážeš využít k jeho plnému potenciálu, protože nepracuje na celé dráze pohybu. Nedostatek mobility tě tedy může okrádat o výkon, ať už je tvým cílem rychlejší běh, zdvihnutí těžší váhy nebo postavení super rovné stojky. Protahuj se, nauč se svaly používat i v krajních polohách a získej výhodu!

a) 2. p komplet

Skvělým nástrojem k protahování jsou například odporové gumy!

Protahuj se a jdi vstříc zdraví!

Protahování je nepříjemné a nikomu se příliš nelíbí. Ale pocit pohyblivých a zdravých kloubů, nezatuhlých, hezky funkčních svalů bez rizika zranění se při vyběhnutí dvou pater, ten za to zcela jistě stojí. Tělo postupně stárne a, pokud není v dostatečné míře používáno, pak chřadne ještě rychleji, než by mělo. Čím déle udržíš své klouby pohyblivé pravidelným, byť i lehkým, protahováním, tím déle budeš schopný si užívat života.

A to přece chceme všichni! :)

V druhém díle článku si povíme, jak často se protahovat a kolik úsilí tomu věnovat. Není to tak hrozné, jak si mnozí myslí!