Co je to workoutové hřiště?

Stále nerozumíte fenoménu workoutových hřišť? Co na nich všichni dělají? Co je to street workout? Proč hřiště postavit?

Pokud si v těchto otázkách stále nejste úplně jisti, dnešní článek je právě pro vás.

Workoutové hřiště je soustava hrazd, bradel, žebřin a dalších jednoduchých prvků sloužící k cvičení zejména s vlastní vahou. Název je odvozen od anglického „workout“, což doslova znamená cvičení, a proto nejde o hřiště v pravém slova smyslu. Tyto konstrukce se většinou nachází venku, ve veřejných prostorách města či obce jako jsou parky, sídliště nebo sportovní areály a přístup k nim je zpravidla bezplatný.

20180627_121842

Prvky, které by na kvalitních a kompletních workoutových hřištích neměly chybět jsou:

Sport nejčastěji provozovaný na těchto konstrukcích se nazývá street workout. Vzešel z pouličních tréninků chudých afroamerických obyvatel, kteří využívali pro posilování dětská hřiště a venkovní hrazdy. Rozmach moderní doby a internetu poté zapříčinil rozšíření tohoto sportu po celém světě. Street workout vychází z tradiční kalisteniky (viz článek kalistenika vs. street workout), tedy cvičení s vlastní vahou, které praktikovali již staří Řekové, avšak v současné době získává již svou vlastní tvář přidáváním dynamických prvků reflektujících nejen kondici, ale rovněž obratnost cvičenců. Efektní prvky lákají nejčastěji náctileté, kteří se, motivováni borci vystupujícími ve videích na internetu, snaží zlepšovat a naučit se něco nového.

34534762_10204789106922875_3054043281592680448_n

Významný podíl na růstu nových, speciálních konstrukcí pro venkovní cvičení mají mimo street workoutu samotného i další trendy dnešní doby. V první řadě je to takzvané funkční cvičení – cvičení, kterým člověk získává přirozenou cestou nejen svaly a sílu, ale také univerzální fyzickou kondici, schopnost ovládat své tělo a významně podporuje své zdraví. Hrazdy, bradla, žebřiny a další tradiční pomůcky slouží pro tento druh tréninku perfektně, což ostatně již naši předci věděli. Dochází tedy tak trochu k návratu ke kořenům samotného cvičení (a to je dobře). Proto hřiště s oblibou využívají v rámci přípravy sportovci všech druhů a odvětví.

Nejdůležitější vlastností cvičení na workoutových konstrukcích je, že je vhodné pro všechny. Houpání se, ručkování, přitahování a cvičení dřepů je pro lidské tělo naprosto přirozené a zdravé jak pro děti, tak pro dospělé i seniory. Denně potkáváme na hřištích rodiče s dětmi, kteří si při dohlížení na své šplhající ratolesti vyzkouší pár přítahů, kliků nebo přeručkují monkey bar. Workoutové hřiště se tak stává nejen místem tréninků, ale také místem, kde lidé nenuceným způsobem a zdarma podporují zdraví své i zdraví nadcházejících generací. A protože počet přívrženců stále roste, nenucenou cestou často dochází za účelem společných tréninků ke vzniku nových komunit. Komunity svou aktivitou inspirují a přitahují další, většinou mladé přívržence a působí tak preventivně proti jejich negativnímu chování.

web - montáž

Vystavět workoutové hřiště přitom není nic složitého (článek Jak probíhá realizace?) a může být skvělým oživením sídliště či sportoviště ve vaší obci nebo městě, které nabídne občanům příležitost k podpoře zdraví, rozvoji, v případě mládeže i k seberealizaci. Hřiště jsou stylová, moderní, dokonce i chytrá a v rámci projektu Fitnesshriste.cz navrhujeme hřiště taková, která do daného prostředí zapadají i designově – industriální a městské prostředí si vyžádá spíše nerez nebo ocel, ale zelený park akátové dřevo a povrch z dřevěné štěpky. Workoutová hřiště jsou skvělou investicí, kterou občani vždy ocení. Na blogu najdete článek přímo o tom, proč hřiště vystavět

PS: V případě zájmu o spolupráci nás neváhejte kontaktovat. Rádi s Vámi probereme veškeré otázky, vaše přání a požadavky.

Tým FUBO Fitness.