BCAA - nutnost či běžný doplněk?

Určitě se většina z vás již setkala s doplňkem nazývaným BCAA, který se stal populární zejména ve světě fitness, ale i komplexně ve světě sportu. Pokud jste na tento doplněk dnes narazili poprvé, nebo si o něm jen chcete rozšířit informace, jste tady správně. Dnes se na tento produkt totiž podíváme trochu blíž.

Co jsou to BCAA

Začneme od začátku a jako první si tento doplněk představíme. Pod zkratkou BCAA se skrývá anglický název ,,branchedchainaminoacids”, což můžeme přeložit jako aminokyseliny s rozvětveným řetězcem. V našem případě BCAA doplňku se jedná konkrétně o tři esenciální kyseliny, kdy pojem esenciální znamená fakt, že si je naše tělo neumí samo vytvořit a je tedy nutné dodat je našemu tělu prostřednictvím potravy.

Níže se ve zkratce podíváme blíž na jednotlivé esenciální kyseliny tvořící doplněk BCAA, kterými jsou L- valin, L- leucin a L- isoleucin.

Jako první máme L-valin, který přesto, že je první není nejvýznamnější. Co se týká vědecky podloženého testování, není jeho samostatná účinnost zcela jasná, a to zejména z důvodu, že je testován z velké části právě spolu leucinem a isoleucinem. Zatím tedy můžeme říct, že jeho samostatná suplementace není nijak významná.

Přejdeme-li k jeho kolegovi, kterým je L – leucin, je to už z hlediska významnosti o něco zajímavější. Podle dosud provedených výzkumů, jej můžeme zařadit na pomyslný trůn ve smyslu prospěšnosti v rámci těchto tří esenciálních kyselin. Leucin jde ruku v ruce s pojmem proteosyntéza, což je zjednodušeně proces tvorby bílkovin, má tak za úkol i tvorbu svalových bílkovin. Leucin tak zvyšuje syntézu proteinů ve svalstvu, čímž současně podporuje jejich růst. 

Jako poslední nám zbývá L-isoleucin, který se ve stimulaci proteosyntézy řadí na druhé místo za valin. Je tak v otázce tvorby svalových vláken průměrný. Nicméně výzkumy poukazují na fakt, že jeho individuální suplementace není nijak významná. Isoleucin dodáváme našemu tělu například z kuřecího masa, vajec nebo sóji.

bcaa_1

Význam BCAA

Podívejme se teď na komplexní význam doplňku jako takového. Můžeme říct, že BCAA zvyšují míru proteosyntézy neboli syntézu proteinů ve svalstvu. Tento fakt se úzce pojí s regenerací svalové hmoty, která je tímto urychlena. Nicméně je prokázáno, že u sportovce s dostatečným příjmem bílkovin je účinek suplementace BCAA mizivý, a to z důvodu, že přijme dostatek těchto esenciálních kyselin skrze potravu například z masa, vejcí či syrovátkového proteinu. Plusové body však mají BCAA oproti například proteinovým nápojům ve smyslu stravitelnosti, kdy jsou pro naše tělo lépe stravitelné při podání v průběhu výkonu oproti již zmíněnému proteinovému nápoji.

Nabízí se teď otázka, pro koho je tedy BCAA užitečné?

Suplementace BCAA jako doplňku je výhodná například pro sportovce s nižším příjmem bílkovin, kdy tělu není dodávána potřebná dávka esenciálních kyselin z potravy. Dále se ukázalo, že mají pozitivní vliv pro starší lidi a lze je doporučit sportovcům, kteří trénují déle než dvě hodiny. V případě u déle trvajících výkonů totiž BCAA snižují hladinu kortizolu, a tím současně snižují katabolismus bílkovin. To se děje z důvodu, že při tomto typu výkonu, po vyčerpání glykogenových zásob energie u sportovce, přichází na řadu větší využití aminokyselin jako zdroj energie pro další svalovou práci. V tomto případě jsou tak BCAA skvělým pomocníkem pro naše tělo.

energy-exercise-gym-1552242

Formy BCAA

Na trhu najdeme velké množství produktů v různých formách, je proto pochopitelné, že je těžké vybrat si pro nás nejvýhodnější BCAA. K dostání jsou nejčastěji ve třech základních formách pro užívání, a to ve formě instantní, tabletové a tekuté formě. Pokud se na to podíváme z hlediska množství obsažených aminokyselin jsou pro nás nejlepší volbou instantní BCAA, které jsou často i velmi chutné.Na výběrmáme dnes rozmanité množství příchutí, takže si vybere každý dle chuti,což může při tréninku znamenat nejen pomoc našemu tělu s dodáním aminokyselin, ale i potěšení našich chuťových buněk. Pro porovnání se udává že množství přijatých aminokyselin z jedné dávky instantních BCAA se rovná cca 20 tabletám BCAA.

Kdy a jak dávkovat BCAA

Dnes se napříč trhem objevuje nespočet značek a druhů BCAA doplňků, nejčastěji se objevují buď v poměru 4:1:1 nebo 2:1:1. Z hlediska ideální suplementace se doporučuje poměr 2:1:1 což znamená, že leucin je obsažen dvojnásobně oproti valinu a isoleucinu. Co se týče množství a času suplementace, udává se ideální dávka 10 g buď před tréninkem nebo pak během něj.

Tým FUBO