5 důvodů, proč dělat dřep

1. Kompenzace sedavého způsobu života, zdraví

Jak určitě víš, sezení tvému tělu příliš neprospívá (proč si můžeš přečíst tady). Tělo ztrácí mobilitu a své fyzické schopnosti – zhoršuje se běh, chůze a trpí i záda (více si můžeš přečíst v tomhle článku). Z toho důvodu je důležité sezení kompenzovat. Jedním ze způsobů, jak mobilitu, a tedy funkčnost zejména spodní poloviny těla udržovat na dobré úrovni, je často provádět dřep. Dřep se závažím, bez závaží, při tréninku i mimo něj. Čím více času strávíte ve dřepu, tím lépe. Nebojte se párkrát za den si dát pár cvičných opakování nebo ještě lépe, dřep vyměnit za sezení :).

Nedostaneš se vůbec do dřepu? Mrkni na náš návod, jak své tělo na dřep připravit!

people-996759_960_720

V Asii sezení ještě "dřepění" nevyřadilo. To jsou perfektní dřepy!

2. Efektivní trénink nohou a hýždí

Často se říká, že dřepy jsou královským cvikem na spodní polovinu těla. A je to tak! Klasické dřepy nejvíce zapojí kvadricepsy a hýždě. Pro pány to znamená pořádná stehna, pro dámy zase pevný, kulatý zadeček. Dřepů navíc existují spousty variant, a každá varianta umožní zaměřit efektivně pozornost na trochu jinou partii.

kombi

3. Trénink celého těla

Dřepy jsou v podstatě celotělový cvik. Jakto? Protože správná technika dřepu vyžaduje fungování nejen nohou, ale i tělesného jádra, horních zad a, v případě dřepů s velkou činkou, v podstatě i ramen a rukou.

Tělesné jádro (CORE, skládající se z břišních svalů, spodních zádových svalů a stabilizačního svalstva), stabilizuje významným způsobem celé tělo a při dřepech je extrémně důležité. Proto důkladným cvičením dřepů posiluješ i záda, břicho a pomáháš celému držení těla.

Jak správný dřep vypadá a jaké jsou nejčastější chyby? Čti první díl zde a druhý tady

pexels-photo

 4. Zrychlení metabolismu hubnutí a budování kondice

Obojí souvisí se zapojením celého těla. Dřepy ve správné formě a se zátěží jsou velmi namáhavé. Nutí tě zapojit celé tělo, naprosto se soustředit a dát do toho všechno. Tělo snaží na tyto náročné situace adaptovat (viz první díl článku o adaptaci), což vede k efektivnímu budování kondice a rychlejšímu spalování tuků díky zvýšeným energetickým požadavkům.

pexels-photo-1552250

5. Pozitivní hormonální odezva

Hormony řídí chod celého organismu. Ovlivňují to, jak tvé tělo vypadá i to, jak se cítíš. A v obou oblastech mají dřepy pozitivní vliv.

Více kloubové cviky, při kterých zapojuješ největší svaly v těle, pomáhají s vylučováním růstového hormonu. Časté dřepování může proto vést k již zmíněnému lepšímu spalování, ale také k větším svalovým přírůstkům, a to na celém těle, nejen na nohou! Mimo potenciálně lepší růst svalů se budeš po dřepech také cítit lépe. Za pocit dobře odvedené práce můžou za to opět hormony a zapojení celého těla. Nevěříš? Vyzkoušej si to sám!