Látky dominující v předtréninkových stimulantech

Máte před tréninkem málo energie a říkáte si, že byste potřebovali takzvaně nakopnout? Nejste určitě sami! I proto si dnes můžeme před fyzickou aktivitou vybrat z několika předtréninkových stimulantů neboli nakopávačů, kteří zvládnou náš problém s únavou během pár minut hravě vyřešit. Dnes se podíváme na nejčastější látky a jejich účinky na naše tělo, které najdeme ve výše zmíněných stimulantech.

Arginin

Jedná se o aminokyselinu syntetizovanou ve tkáních jater a ledvin v rámci močovinového cyklu. Tohoto cyklu se účastní i L-citrulin o kterém si řekneme něco později. Z procesu, kdy se arginin přeměňuje na citrulin vzniká jako vedlejší produkt oxid dusnatý, který má vliv na rozšíření cév, čímž způsobuje zvýšení jejich průchodnosti a snižuje tak krevní tlak.

Arginin současně dokáže blokovat hormonální inhibitor nazývaný somatostatin regulující produkci růstového hormonu. Zvýšení produkce tohoto hormonu je pro nás výhodné zejména z hlediska zvýšení proteinové syntézy a uvolnění mastných kyselin z tukové tkáně.

27591

Citrulin

Jak je již výše zmíněno i citrulin se tvoří v rámci močovinového cyklu spolu s argininem a ornitinem. Stejně tak jako arginin zvyšuje hladinu oxidu dusnatého, jehož účinek je rozšíření cév, znamenající zvýšený průtok krve do srdce a svalů, čímž je zajištěno dodání většího množství kyslíku a živin do těchto částí těla. Přináší nám tedy pozitivní účinek v prokrvenosti svalů, a tím i kvalitnější svalovou práci, což pozitivně ovlivňuje náš trénink.

Dalším benefitem citrulinu je určitě schopnost eliminovat amoniak z těla spolu se snižováním hladiny kyseliny mléčné. Kyselina mléčná vzniká v průběhu intenzivní aktivity ve svalech a brání sportovci v jejím dalším pokračování.

Existují dvě formy, ve kterých najdeme citrulin. Jako první jde o L-citrulin, což je přirozená forma citrulinu. Druhá forma je označovaná jako citrulin - malát, který oproti L-citrulinu obsahuje kyselinu jablečnou, jejíž sůl je složkou citrátového cyklu, pomocí kterého tělo produkuje energii. Vyšší koncentrace malátu tak zvýší produkci energie, působící pozitivně na náš výkon.

21591

Beta alanin

Opět jde o aminokyselinu, která se v kosterním svalstvu váže na další aminokyselinu nazývanou L – histidin pomocí nichž se tvoří dipeptidkarnosin. Právě karnosin je pro nás z pohledu benefitů stěžejní. Jedná se o antioxidant, představující pro naše tělo ochranu před snížením hladiny pH a současně brání v tvorbě kyseliny mléčné během intenzivní pohybové aktivity.

Můžeme tedy říct, že karnosin prodlužuje délku naší svalové práce. Přijmutím beta alaninu tak zvyšujeme hladinu karnosinu v kosterním svalstvu, což má za následek prodloužení svalové činnosti. Tento účinek je pro nás pozitivní hlavně pokud nás čeká například intervalový trénink, HIIT, silový trénink nebo například kruhový trénink, kdy se krátkodobé zatížení střídá s krátkými pauzami.

9113

Taurin

V případě taurinu mluvíme o ve vodě rozpustné kyselině, vyskytující se v našem těle například v orgánech. Faktem je, že si jej naše tělo tvoří samo a přirozeně jej přijímáme prostřednictvím potravy, i přesto je však jeho suplementace pro naše tělo prospěšná hned z několika důvodů.

Před výkonem je pro nás nejdůležitější benefit taurinu zvýšení koncentrace, s čímž se pojí zvýšená rychlost reakcí. Během výkonu se nám zase bude hodit jeho schopnost redukovat únavu a snižovat vznik svalových křečí, a to díky udržování rovnováhy minerálních látek v našem těle. Za zmínku určitě stojí i jeho obecné benefity, jako je například ochrana našeho srdce před kardiovaskulárním onemocněním.

6575

Kofein

Většina z nás si nejspíš za tímto pojmem jako první představí kávu. Aby taky ne, káva je u většiny lidí nejběžnější a nejčastější cesta ke kofeinu. I proto se kofein řadí jako stimulant na první místo v užívání na světě. Mezi jeho hlavní pozitivní a v našem případě povzbuzující účinky patří zvýšení rychlosti metabolismu, což je propojeno s podporou ztráty tuku. Dále nemůžeme opomenout jeho schopnost zvýšení svalové síly spolu s vytrvalostí, zvýšení krevního tlaku a zrychlení srdečního tepu. Stimuluje také naši nervovou soustavu, jenž má za následek vyšší bdělost, zlepšení rychlosti reakcí a podporu pozornosti.

U všech těchto výše vyjmenovaných výhod přichází však jedno velké ale, a to je fakt, že lidský organismus si na kofein při častém užívání vytvoří toleranci, která jeho účinky snižuje. Důležité je také vědět, že tuto toleranci nelze překonat vyšší dávkou! Toxické množství kofeinu se poté udává od 1,8 g, což si můžeme představit asi jako deset espresso káv.

20562-1

Na závěr...

Ve stimulantech určitě najdeme ještě několik dalších látek, které jsou jejich součástí, dnes jsme se však zaměřili na ty nejvíce zastoupené z nich. Předtréninkové stimulanty jsou výborným pomocníkem jak po náročném pracovním dni, tak například před těžkým tréninkem. Nemůžeme však říct, že by byly podmínkou kvalitního tréninku. Kvalitně můžeme odtrénovat samozřejmě i bez nich, slouží však jako pomoc v určitých situacích jako je právě například únava či potřeba povzbuzení.

Tým FUBO