Ovládněte své tělo a získejte funkční sílu pomocí gymnastických kruhů!

Když se řekne gymnastické kruhy, každý jistě ví, oč jde. Ale kdyby to někdo náhodou zapomněl, jde o dva kruhy vyrobené nejčastěji ze dřeva o průměru 24 centimetrů, tloušťce 2,8 centimetrů a zavěšené na popruhách. Jak již název napovídá, jedná se o gymnastické náčiní, které má běžný člověk většinou spojené buď s utrpením v hodinách tělocviku nebo s dechberoucími olympijskými výkony světové gymnastické špičky. Když však přijmeme skutečnost, že i pro tyhle borce platí fyzikální zákony stejně jako pro nás (ano, opravdu jsou to jen lidi), odpustíme tělocvikářům šikanu při hodinách gymnastiky a podíváme se na to tak nějak celkově z jiného úhlu pohledu, mohou se stát gymnastické kruhy mocným nástrojem i v rukou obyčejného člověka. Nástrojem, který může skvěle posloužit při naprosto komplexnímu rozvoji těla.

Jaké jsou výhody gymnastických kruhů?

Nástrojem pro funkční trénink se v posledních letech stal posilovací systém TRX a jeho ekvivalenty, na který narazíte v téměř každém moderně vybaveném fitness centru. V podobném duchu, avšak v ještě širším měřítku, lze využít právě gymrings, neboť z velké části dokážou nahradit i hrazdu! Shyby, dipy (kliky na bradlech/ kruzích), kliky, muscle-up, cviky na břicho, asistované tzv. bulharské dřepy apod. Existují desítky cviků a jejich variací, které lze na kruzích provádět a procvičit přitom celé tělo.

Oproti provedení například kliků nebo dipů na stálkách a bradlech poskytují varianty na gymnastických kruzích navíc další benefity. Vzhledem k volnému a individuálnímu zavěšení každého kruhu je celý systém naprosto nestabilní, a jakákoliv práce proto vyžaduje udržovat rovnováhu zejména ve středu těla pomocí takzvaného jádra neboli CORE. K tomu, abyste se byli schopni stabilizovat, budete však potřebovat nejenom silný trup, ale také správné postavení ramen, lopatek, silné šlachy a vazy. Budete tedy nuceni zapojit více svalových vláken než při běžném cvičení v posilovně, což bude mít velký vliv na procítění svalů a ve výsledku na Vaši výkonnost.  Cviky jsou zde sice mnohem těžší, za to ale co se týče rozvoje svalů a koordinace pohybu také mnohem efektivnější. Získáte FUNKČNÍ SÍLU  a naučíte se ovládat své tělo!

yfdnyygnyd

Jasnou výhodou je také určitě jednoduchost systému i jeho cena. Dnes již není problém pořídit set přenosných kruhů s dvěma popruhy, jako tomu bylo dříve. Sám Ido Portal zmiňuje v jednom svém videu, že jeho první kruhy stály několik set dolarů. Díky nástupu crossfitu, kalisteniky a dalších silových sportů se gymnastické kruhy dostávají do povědomí široké veřejnosti a jsou dostupné naprosto každému! Váží přibližně kilogram, a proto vám nic nebrání v tom hodit si kruhy do batohu a jít cvičit. Pomocí popruhů je jednoduše zavěsíte na hrazdu, trám nebo třeba věšák na prádlo a je to. Poměr cena výkon je nesrovnatelný s ostatními závěsnými systémy, je to, jak se říká, za málo peněz hodně muziky. :-)

Pro koho je vhodný trénink na gymnastických kruzích?

Jednoduše, pro všechny. Ale málo kdo to ví. Většina lidí si při prvním pohledu na cvičence na kruhách hned řekne: „To je hrozně těžký, to bych nedal.“ Přitom ale vůbec není čeho se bát. Existují desítky variací běžných cviků, od lehkých až po ty extrémně náročné, které lze na kruzích provádět a udělat tak trénink mnohem zajímavější, bohatší a funkčnější a přitom odcvičit celé tělo. Ať už jste úplný začátečník nebo zkušený cvičenec, muž nebo žena, starý nebo mladý, kruhy mají co nabídnout každému. Jsou skvělým pomocníkem a zároveň nevyčerpatelným vyzyvatelem. Ovládnout třeba takový iron cross nebo planche je opravdové umění. Na druhou stranu ale na dřevěných gymnastických kruzích lze začít od úplné nuly, bez jakékoliv původní fyzické průpravy. Proto se nebojte a trénink na kruzích si zkuste. Druhý den, až ucítíte svaly, které jste v životě necítili, budete překvapeni :-)

V dalším článku vás seznámíme s několika základními cviky, které lze nejenom na kruzích provádět. Vysvětlíme a předvedeme vám správnou techniku jejich provedení a navrhneme postupy pro její dosažení. Máte se na co těšit!

Pokud Vás zajímají nejčastěji kladené otázky ohledně gymnastických kruhů, tak klikněte zde.